VIDEO: Papež Frančišek: Odpuščanje, dialog in sprava prinašajo mir
Svet | 08.09.2013, 15:45
V Katoliški Cerkvi danes obhajamo praznik Marijinega rojstva, ob tej priložnosti so polna številna Marijina svetišča. Prošnje za mir pa so bila včeraj polna srca številnih vernikov in ljudi dobre volje, ki so se odzvali povabilu papeža Frančiška. Ta je pred tednom dni včerajšnjo soboto v luči dramatičnih razmer, v katerih se je znašla Sirija, in vsesplošne negotovosti na Bližnjem vzhodu razglasil za dan molitve in posta za mir. Pobude svetega očeta niso pozdravili le v katoliški in ostalih krščanskih Cerkvah, ampak so se ji pridružili tudi Judje, budisti, muslimani in pripadniki številnih ostalih veroizpovedi ter tudi neverni.
Na papežev poziv k molitvi in postu za mir so se odzvale krajevne Cerkve po svetu, številna združenja, skupnosti in gibanja. Ljudje so se zbirali pri svetih mašah in bdenjih. Papežu Frančišku se je pri sinočnji štiriurni molitvi na Trgu svetega Petra v Vatikanu pridružilo blizu 100 tisoč romarjev. Najprej se je ob 19. uri razlegla molitev k Svetemu Duhu, nato je množica romarjev medse sprejela Marijino ikono. Sledila je molitev rožnega venca, nato so vsi prisluhnili razmišljanju papeža Frančiška. "Gospoda bi rad prosil, da bi mi, kristjani, ter naši bratje in sestre ostalih veroizpovedi, vsi možje in žene dobre volje z vso močjo zaklicali: Nasilje in vojna nista nikoli pot do miru."
Sveti oče je spregovoril o odgovornosti, ki jo ima vsak posameznik že od začetka stvarstva: da skrbi za bližnjega. To je po papeževih besedah temelj za mir in harmonijo. "Ko človek misli le nase, ko se postavi v središče, ko se postavi na mesto Boga, takrat prekine vse odnose in uniči vse. Takrat odpre vrata nasilju, ravnodušnosti in sporom."
Sveti oče je na primeru svetopisemske zgodbe o Kajnu in Abelu pojasnil, kako moramo biti varuhi drug drugega. Spomnil je, da je človeštvu pri tem velikokrat spodletelo, izbruhnile so vojne. Papež Frančišek je pozval ljudi, še posebej svetovne voditelje, naj spremenijo smer, naj se odrečejo nasilju in iščejo mir. "Poglej na bolečino svojega brata in ne dodajaj nove bolečine, ustavi svojo roko, znova zgradi harmonijo, ki se je zdrobila, in to ne s spopadom, temveč s srečanjem," je pozval.
Trg pred vatikansko baziliko je večkrat zajela tišina. Med čaščenjem Najsvetejšega so se razlegale besede iz svetopisemskih odlomkov in molitve za mir. Ob koncu vsakega sklopa molitve sta po dva predstavnika iz Sirije, Egipta, Svete dežele, Združenih držav Amerike in Rusije prinesla dar kadila. Ob sklepu je sveti oče zbranim podelil svoj blagoslov. Sporočilo bdenja je bilo jasno: "Odpuščanje, dialog, sprava. To so besede miru - v ljubljeni Siriji, na Bližnjem vzhodu, po vsem svetu."
Tej papeževi želji smo se med molitvenimi bdenji po številnih cerkvah pridružili tudi verniki v Sloveniji.