Jure SešekJure Sešek
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Spodbujanje podjetništva med mladimi

Slovenija | 10.09.2013, 13:26

Z namenom širjenja podjetništva med mladimi je Ustvarjalnik, podjetniški inkubator za mlade, pripravil vrsto delavnic in krožkov na 50 različnih srednjih šolah. Gre za širši projekt, ki ga financira ministrstvo za gospodarstvo in razvoj, zato je na voljo vsem slovenskim srednješolskim izobraževalnim ustanovam.

Ustvarjalnik oziroma podjetniški peskovnik je odskočna deska za preizkus podjetništva v praksi, pravi vodja projekta Matija Goljar. „Mladi imajo ogromno idej in veščin, morda pa jih nihče ne usmerja v razmišljanju, da se da to, kar so naredili, tudi tržiti. Vsi vemo, da je služb za mlade zelo malo, zato bi bilo lepo, da bi si zaposlitev lahko ustvarili tudi samo skozi svoje podjetniško delovanje.“

Organizacija Ustvarjalnik je začela s podjetniškimi krožki delovati pred petimi leti, letos bodo izvajali delavnice že na 50 srednjih šolah. Vse to z namenom, da mladi preizkusijo podjetništvo v praksi. „Krožki ne vsebujejo teorije, pač pa gre za neke vrste projektni tim. Zbere se ekipa mladih, ki jih vodi podjetniški mentor. Slednji ima že izkušnjo lastnega podjetništva, skupaj pa potem izdelajo nek prototip, ki ga začnejo na trgu dejansko prodajati. Pa ne zato, da bi bil zaslužek glavni motiv, pravi Goljar, ampak zato, da mladi vidijo celoten proces in da bodo v prihodnosti lažje zaposljivi in da bodo stopili na lastno poslovno pot. “

Šole ne izkoristijo brezplačnih podjetniških delavnic

50 podjetniških krožkov se bo v tem šolskem letu udeležilo več kot tisoč dijakov. Projekt je za šole brezplačen, a je kljub temu težko prepričati ravnatelje, tako trdi Goljar, da bi izvajali delavnice na šolah. „Tu imamo precejšen izziv, saj je marsikdaj ravnatelje težko prepričati, da je podjetništvo tisto, kar je treba danes spodbujati. Predvsem zato, ker rimajo šole neko bogato humanistično ozadje, kar je popolnoma razumljivo, vendar v naši družbi še vedno obstaja nek odpor do podjetništva.“ Kot meni mladi podjetnik Matija Goljar, gre razloge za tako stanje v slovenski družbi iskati v zgodovini. „Veščino podjetništva in iznajdljivosti ni bilo treba promovirati, saj nam je bilo v prejšnjem sistemu precej lagodno, vsi so imeli dovolj. Po drugi strani pa menim, da je današnja generacija mladih zelo lenobna in navajena, da ji bodo stvari kar na voljo. Tisto, kar znamo narediti z rokami, je treba znati prodati tudi naprej,“ pojasnjuje Goljar, „Teh veščin pa šolski sistem ne uči, pa tudi starši ne vzgajajo otrok v tem duhu. Zato je tudi gospodarski položaj tak, kot je.“

Če motiviramo mlade, ne bo težav s krizo

Ob koncu leta bo Ustvarjalnik organiziral vseslovensko konferenco o mladinskem podjetništvu, na kateri bodo izbrali najboljši mladinski startup, ta pa bo za nagrado obiskal Silicijevo dolino. „Nad sodelujočimi dijaki sem izjemno navdušen. Če jih opolnomočimo na pravi način in zmotiviramo, ne bo nobenih težav z gospodarsko krizo oziroma razvojem Slovenije.“

Po njegovih besedah je treba graditi na mladih, da si bodo upali poskusiti lotiti raznih projektov, saj kriza ni razlog za pridobivanje izkušenj in spodbujanje inovativnosti. Mladi pod okriljem Ustvarjalnika tako ustanavljajo dejanska podjetja, ki uspešno nastopajo na mednarodnem trgu. V preteklem letu so osvojili tudi več nagrad. Ena od njih, novomeški E-Beat s tablično aplikacijo, ki bobnarjem omogoča avtomatski notni zapis zaigranega ritma, pa se bo oktobra kot prvo slovensko startup podjetje predstavilo na konferenci TechCrunch Disrupt.

Slovenija, Sociala
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...