Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Papeževo sporočilo ob začetku Rimini meetinga

Slovenija | 20.08.2013, 07:54

V Riminiju v Italiji od nedelje do sobote poteka jubilejni štiriintrideseti Rimini Meeting, ki velja za eno od največjih krščanskih prireditev na svetu, ki jo je mogoče spremljati v italijanskem ali angleškem jeziku. V celem tednu se ga v preteklih letih vsako leto udeležilo okrog milijon obiskovalcev, mnogi pa dogajanje spremljajo po internetu, v Italiji tudi prek posebnega televizijskega kanala. Med njimi so poleg kristjanov tudi muslimani, budisti, neverujoči … Tradicionalno se ga udeležujejo povabljeni predsedniki držav in vlad, ministri, sodobni filozofi, pisatelji, teologi, ekonomisti in raznovrstni umetniki. Zbranim, med katerimi so tudi Slovenci, je besede namenil tudi papež Frančišek.

Prireditev organizira gibanje Comunione e liberazione – Občestvo in osvoboditev, katerega začetnik je bil Luigi Giussani (1922–2005). Njeno izhodišče je predstaviti današnje krščanstvo in angažiranost verujočih na različnih življenjskih področjih kot so gospodarstvo, politika, kultura, ekumenizem in medverski dialog, … Gre za nekakšen „sejem o današnjem krščanstvu“, pri čemer ne gre prvenstveno za to, da bi kristjani drugim vsiljevali svoje rešitve in poglede na svet, ampak za predvsem za dialog s predstavniki drugih religij, kultur in miselnih tokov.

„Ko prideš domov te spremlja odprta drža, ki ni naša zasluga ampak izhaja iz Jezusa Kristusa,“ je povedala ena od udeleženk iz Slovenije Božena Rudolf. Geslo letošnjega srečanja je Izziv človek. Gre za temo, ki opozarja na dramatično situacijo, v kateri se nahaja človeštvo. Na to je v svojem pismu spomnil tudi papež Frančišek. Zapisal je, da srečanje Človek – izredno stanje opozarja na nujnost, da se človek obnovi, se vrne k samemu sebi, k svojemu najvišjemu dostojanstvu, k svoji edinstvenosti in dragocenosti. Dalje pismo spominja na svetost človeka in na nujo razglašanja, da le-ta najde samega sebe samo v odnosu z Bogom. Cerkev tako ohranja največje upanje, najpristnejšo možnost za človekovo izpolnitev. Ob tem pismo vabi, naj tega bogastva ne zadržujemo zase, kajti prav to najvišjo izpolnitev iščejo vsi ljudje. Kristjani smo poklicani, da „pogumno gremo nasproti možem in ženam današnjega časa, otrokom in ostarelim, učenjakom in nepoučenim, mladim in družinam. Iti moramo nasproti vsem, in ne čakati, da oni pridejo do nas“. V tem oziru moramo posnemati našega Učitelja, ki je zapustil nebo, da bi postal človek in bil blizu vsakomur. Iti moramo ne samo v cerkve in po župnijah, ampak moramo v vsako območje ponesti dišavo Kristusove ljubezni (cfr. 2 Kor 2,15). To se pravi, po šolah, na univerze, na delovna mesta, v bolnišnice, v zapore; iti moramo tudi na trge, ulice, v športne centre in na kraje, kjer se zbirajo ljudje. Papeževo sporočilo nas poziva, naj ne bomo „skopuški v dajanju tega, kar smo prejeli brez zasluge. Naj nas ne bo strah oznanjati Kristusa ob primernih in tudi neprimernih priložnostih.“

Naloga Cerkve in vsakega kristjana je služiti človeku, ga iti iskat vse do najbolj skrivnih družbenih in duhovnih obrobij. Naslov srečanja v Riminiju „Človek – izredno stanje« pomeni nujnost, da se človek vrne h Kristusu, se od Njega nauči resnice o samemu sebi in svetu ter da z Njim in v Njem gre nasproti ljudem, še posebej najbolj ubogim.“ Kajti vsi smo „ubogi v ljubezni, žejni resnice in pravičnosti,« kakor je omenjal don Giussani, ustanovitelj gibanja Občestvo in osvoboditev, ki je glavni organizator srečanja v Riminiju. „Največja revščina je pomanjkanje Boga, in dokler ne bomo ljudem prinesli Jezusa, bomo za njih vedno naredili premalo.“

Na koncu papeževega sporočila ob otvoritvi Rimini meetinga sveti oče zagotavlja svojo bližino v molitvi in ljubezni. Obenem upa, da bodo srečanja in razmišljanja tekom dogajanja v udeležencih prižgala ogenj za pričevanje evangelija v svetu. Papež Frančišek še vsem prisotnim poklanja svoj apostolski blagoslov.

Vir: Katoliška Cerkev in Radio Vatikan

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...