Somalijski begunci (foto: Wikimedia Commons)
Somalijski begunci

Zaradi poslabšanja varnostnih razmer Somalijo zapuščajo Zdravniki brez meja

Svet | 16.08.2013, 16:13

Organizacija Zdravniki brez meja zaradi vse pogostejših napadov na svoje osebje po 22 letih končuje vse svoje dejavnosti v Somaliji. Odločitev bo močno vplivala na več sto tisoč revnih prebivalcev - številni bodo namreč ostali brez kakršnekoli zdravstvene oskrbe.

Somalija se je v zadnjih 22 letih spopadala s sušami, prehranskimi krizami in vojno. Zdravniki brez meja so sporočili, da je bilo v tem času v številnih napadih ubitih 16 njihovih pripadnikov, soočali so se tudi z ugrabitvami. Kot so dodali, so bili pripravljeni prenašati velika tveganja, ker so v državi izjemne humanitarne potrebe. Čeprav se organizacija izogiba orožju, so morali njene pripadnike začeti spremljati varnostniki, da so sploh lahko opravljali svoje delo. "Zaprtje naših dejavnosti je neposreden rezultat skrajnih napadov na naše osebje - v okolju, kjer oborožene skupine in civilni voditelji vse bolj podpirajo, tolerirajo ali opravičujejo uboje, napade in ugrabitve človekoljubnih delavcev," je pojasnil predsednik Zdravnikov brez meja Unni Karunakara.

Njihova odločitev kaže na to, kako negotove ostajajo razmere v državi, celo v Mogadišu, dve leti potem, ko je somalijskim silam ob podpori mirovnih sil Afriške unije iz somalijske prestolnice uspelo pregnati islamistično milico Al Šabab. Ta sicer še vedno, čeprav oslabljena, nadzoruje velika območja v južnem in osrednjem delu države. Poleg tega je na severu prisotnih še več ostalih skupin, ki si prizadevajo za avtonomijo določenih območij. V Somaliji so septembra lani oblikovali novo vlado, ki naj bi zagotovila stabilnost, a je njen vpliv večinoma omejen na Mogadiš.

Svet