Papežev tvit: smo lončene posode z velikim bogastvom
Cerkev po svetu | 11.08.2013, 11:35
„Mi vsi smo lončene posode, krhki in ubogi, toda v sebi nosimo neizmerno bogastvo“. Tako se glasi petkov tvit papeža Frančiška. Ta povzema besede apostola Pavla, zapisane v Drugem pismu Korinčanom.
To, da smo krhke posode in da je naš zaklad Kristus, je tema, ki jo je sveti oče v prvih mesecih svojega pontifikata omenil že ob več priložnostih. Naj spomnimo na njegove besede iz dveh nedavnih homilij: „Pavel je velikokrat govoril o svojih grehih. 'Povem vam: bil sem zalezovalec Cerkve, preganjal sem ...' Pavel se vedno spominja svojih grehov, ima se za grešnika. Vendar ne pravi: Bil sem grešnik, sedaj pa sem svetnik. Govori o trnu v svojem mesu. Pokaže nam svojo šibkost, svoj greh. Je grešnik, ki sprejme Jezusa Kristusa.“ (Homilija v Domu svete Marte, 14. junij 2013)
„Ponižnost, zaradi katere se vsak dan zavedamo, da nismo mi tisti, ki gradimo Božje kraljestvo, ampak je vedno Gospodova milost, ki deluje v nas; ponižnost, ki nas spodbuja, da kot lončene posode, neprimerne in nezadostne, v celoti služimo Kristusu in Cerkvi in ne našim idejam.“ (Homilija v jezuitski cerkvi Gesu' v Rimu, 31. julij 2013)
Samo s ponižnostjo, zatrjuje papež Frančišek, se lahko razume „lepota odrešenja, ki jo prinaša Jezus“: „Bratje, imamo zaklad, to je Zveličar Jezus Kristus; križ Jezusa Kristusa, to je zaklad, s katerim se ponašamo. A imamo ga v lončeni posodi. Ponašajmo se tudi z našimi grehi. Tako je dialog krščanski in katoliški: konkreten, kajti zveličanje Jezusa Kristusa je konkretno. Jezus Kristus nas ni rešil z idejo ali intelektualnim programom. Rešil nas je z mesom, s konkretnostjo mesa. Ponižal se je, postal je človek, postal je meso do konca. Vse to je mogoče razumeti in prejeti samo v lončenih posodah“. (Homilija v Domu svete Marte, 14. junij 2013)
Vir: Radio Vatikan