Otroci iz vrtca Ringaraja Dobrepolje
Kam z malčki?
Slovenija | 26.08.2013, 14:02 Tanja Dominko
Začel se je zadnji teden počitnic. Prihodnji teden ne bo le prvi šolski dan, ampak bo za mnoge malčke prvi dan v vrtcu, daleč od mamice in očka. Uvajalno obdobje je naporno za mnoge starše, saj otroci ob ločitvi pogosto jokajo. Starši pa niso nesrečni samo zato, ampak tudi zato, ker so mnogi ostali brez prostora v vrtcu in morajo varstvo za svojega malčka poiskati drugje. To terja veliko premisleka, iznajdljivosti in tudi finančnih sredstev.
Starši zaradi pomanjkanja prostora v javnih vrtcih večinoma za pomoč vprašajo stare starše, če teh nimajo ali pa so že precej obnemogli, poiščejo zasebno varuško ali zasebni vrtec. Eden takih je Angelin vrtec v središču Ljubljane. Tudi tam prosto mesto ni nekaj samoumevnega. Ravnateljica s. Zorica Blagotinšek je povedala, da je vrtec trenutno že zaseden. „V vrtcu je skupaj 87 otrok, mesta so že zasedena. Starši za vrtec prispevajo odvisno od tega, iz katere občine prihajajo, kakšno imajo odločbo Centra za socialno delo in od tega, ali je to prvi otrok v vrtcu ali je vključenih že več otrok iz njihove družine.“
Po podatkih Statističnega urada je lani v Sloveniji delovalo 50 zasebnih vrtcev. Ti med drugim ponujajo številne nadstandardne storitve, kot so razne športne dejavnosti ali ure jezikov, poleg tega nekateri nudijo otrokom hrano izključno ekološkega izvora. Mnogi imajo oblikovane tudi manjše skupine kot v javnih vrtcih, poleg tega pa imajo nekateri zaposlene tudi tri vzgojitelje na skupino. A tudi cene niso zanemarljive, zato si mnogi tega ne morejo privoščiti. Prav tako nastopi enak problem pri plačilu varuške. Kljub temu pa previdnost pri varuškah ni odveč. Na voljo je več načinov zasebnega varstva otrok, in sicer delo varuške na domu, individualno varstvo pri varuški doma ali varstvo pri varuški v manjši skupini. Na kaj morajo biti starši pozorni, smo vprašali Nado Kirn Špolar, direktorico združenja Sezam, ki staršem posreduje imena varušk in varuhov. „Prvi princip je ta, da sledijo svojemu notranjemu občutku, ki ga dobijo pri varuški. Da so si všeč. Lahko pokličejo k nam ali pa naj jim varuška da kakšna priporočila od družine, kjer je že varovala otroka.“ Kirn Špolarjeva tudi poudarja, da starši velikokrat gledajo na izobrazbo varuške, ampak ta ni pomembna, saj ni nujno, da taka varuška opravlja svoje delo s srcem.
Prav tako velja preveriti, kakšen prostor ima varuška, ki bo čuvala vašega otroka na svojem domu, ali bodo lahko otroci v primernem prostoru počivali, se igrali, kako je s toplimi obroki, kakšne so možnosti za sprehode v okolici, je na voljo kakšen otroški voziček za več otrok, če jih morda varuje več naenkrat.
Naloge varuške so, da skrbi za otroke, se z njimi igra ter jim nudi take aktivnosti, ki spodbujajo njihov razvoj. Ob tem Kirn Špolarjeva poudarja, "da varuška ne vzgaja, ampak otroke varuje, kar pomeni, da se ne sme vpletati v vzgojo staršev". Poleg tega mora upoštevati njihova pravila glede otrok, biti zanesljiva, točna in urejena. Cene varušk so po njenih besedah zelo različne, vendar se vrtijo med petimi in desetimi evri na uro, kar znaša 800 evrov ali več na mesec. Na črnem trgu pa lahko cene presežejo deset evrov na uro.