Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Praznovanje jubileja milanskega edikta v koprski škofiji

Slovenija | 19.08.2013, 11:57 Tone Gorjup

V koprski škofiji so letošnje praznovanje 1700-letnice milanskega edikta povezali z včerajšnjim godom sv. Helene. Za to so se odločili, ker je cesarica Helena, mati Konstantina Velikega, ki je kristjanom v rimski državi dal svobodo. Za kraj praznovanja so izbrali Zagorje pri Pivki, saj je župnijska cerkev posvečena Sv. Heleni. Slovesnost je vodil koprski škof Jurij Bizjak.

V koprski škofiji so s praznovanjem 1700-letnice Milanskega edikta začeli že sredi junija, ko je Študentski center Jadro iz Kopra posvetil večer temu dogodku. Na njem so med drugim predstavili knjigo Sveta Helena, rimska cesarica avtorice Helene Štefanič, mag. Bogdan Vidmar pa je v priložnostnem predavanju razmišljal na temo: Vojna ali dialog: v katerem znamenju bomo zmagali? Vrh praznovanja pa je bila včerajšnja slovesnost v župnijski cerkvi sv. Helene v Zagorju pri Pivki. Mašo ob prazniku zavetnice župnijske cerkve je daroval koprsko škof Jurij Bizjak. Ob oltarju so se mu pridružili duhovniki iz bližnjih in daljnih krajev Primorske. Škof Jurij Bizjak je nagovor po evangeliju začel z besedami: „Ves krščanski svet slavi letos 1700 letnico slavnega milanskega edikta, s katerim je cesar Konstantin leta 313 krščanstvo pred zakonom izenačil s poganstvom in mu tako dal svobodo.“ Večji del pridige je škof Jurij namenil sv. Heleni in njeni zavzetosti za krščanstvo. Med drugim je dala zgraditi več cerkva, obenem je skrbela za jetnike in pregnance. „Kot kristjanka je cesarica Helena zahrepenela po Sveti deželi in se podala v svete kraje, kjer je ostala dve leti, hodila po Rešenikovih stopinja in molila. Dala je sezidati cerkev nad Votlino rojstva v Betlehemu in dve cerkvi na Oljski gori.“ Najbolj znana pa je cesarica Helena po tem, da je našla Kristusov križ.

Pri maši so prebrali tudi voščilo beograjskega nadškofa Stanislava Hočevarja ob župnijskem prazniku v Zagorju. Obenem jim je priporočil v molitev njihovo praznovanje jubileja milanskega edikta 20. in 21. septembra v Nišu, kjer bo slovesnosti vodil papežev delegat kardinal Angelo Sodano. Slovesnosti v cerkvi sv. Helene je sledil blagoslov obnovljene strehe zvonika, tej pa družabno srečanje vseh navzočih.

 

Nagovor škofa Jurija Bizjaka v cerkvi sv. Helene, Zagorje pri Pivki:

Ves krščanski svet slavi letos 1700 letnico slavnega milanskega edikta, s katerim je cesar Konstantin leta 313 krščanstvo pred zakonom izenačil s poganstvom in mu tako dal svobodo. To se je zgodilo v času, ko se je poganski rimski svet že dušil v lastnih slabostih in propadal v svojih zablodah. Celo poganski pisec Tacit, ki je gledal na svet samo z naravnimi očmi, je zaradi v nebo vpijočih krivic, ki so se dogajale, napovedal konec rimske države.

Helena je gotovo dobila ime po slavni lepotici Heleni, zaradi katere je nastala vojna med Ahajci in Trojanci, ki jo je ovekovečil Homer v svoji Iliadi. Rojena je bila okoli leta 255 v Bitiniji, v severni Mali Aziji, v mestu Drepanum. Vsekakor je morala biti res zelo lepa, saj se je na svojem bojnem pohodu proti Perziji vanjo zaljubil rimski častnik Konstancij Klor in se na svojem povratku proti Rimu z njo poročil v mestu Naissus, to je v današnjem Nišu.

Sveti Ambrož piše o njej, da je bila gostilničarka in konjarica in nadaljuje: »Bila je konjarica, dobra konjarica, ki je s tako vnemo iskala Gospodove jasli! Dobra konjarica, ki je dobro poznala tistega gospodarja, ki je lečil rane padlemu med razbojnike! Dobra konjarica, ki je raje imela vse za smeti, da je našla Kristusa, zato pa jo je tudi Kristus povzdignil z gnoja na prestol!«

Cesar Maksimijan je namreč dosegel, da se je Konstancij ločil od Helene in se poročil z njegovo pastorko Teodoro. Tako se je Helena s svojim sinom Konstantinom umaknila iz javnosti in junaško prenašala usodo zavržene žene. Ko pa sta se cesarja Dioklecijan in Maksimijan odpovedala prestolu, je zavladal Konstancij in leta 306 v Trieru v Nemčiji za svojega naslednika imenoval sina svoje prve žene Helene Konstantina, ki je bil lepe in krepke postave, hraber, bister in odločen, in je svoji materi takoj podelil čast cesarice in dal kovati novce z njeno podobo.

Leta 312 je Konstantin videl slavni prapor s križem in napisom 'V tem znamenju boš zmagal' in v bližini Rima dejansko premagal Maksencija. Nato se je preselil v Rim in vzel s seboj tudi svojo mater Heleno. Naslednje leto, to je 313, sta Konstantin in Licinij v Milanu razglasila enakopravnost krščanstva s poganstvom, sveti krst pa je Konstantin sprejel šele na smrtni postelji. Tudi cesarica Helena se je dala krstiti, ko je bila stara že 60 let. Njen življenjepisec poroča, da je živela tako zgledno, pobožno in bogaboječe, kakor bi jo vodil in poučeval sam Jezus Kristus. Sezidala je številne cerkve in z vso močjo skrbela za jetnike in pregnance.

Kot kristjanka je cesarica Helena zahrepenela po Sveti deželi in se podala v svete kraje, kjer je ostala dve leti, hodila po Rešenikovih stopinja in molila. Dala je sezidati cerkev nad Votlino rojstva v Betlehemu in dve cerkvi na Oljski gori, njen sin Konstantin pa je postavil veličastno baziliko na kraju Kristusovega križanja in njegovega pokopa.

Najbolj znana pa je cesarica Helena po tem, da je našla Kristusov križ. Legenda pripoveduje, da je cesarica v prikazni videla kraj, kjer je Kristusov križ bil zakopan v globini pod vrhom svete Kalvarije. Kopači so se vrgli na delo in našli več žebljev in tri križe. Kristusov križ so prepoznali po čudežni ozdravitvi neke žene ob dotiku z njim. In v tem je tudi vsa resnica svetega križa: Kdor ga sprejme se ga zaupno dotakne, mu prinaša zdravje in rešitev. Sveta Helena je umrla okoli leta 330, upodabljajo jo s cesarsko krono, z modelom cerkve v Jeruzalemu, s križem in žeblji: »O, sveti križ, edino ti si plemenito res drevo, ni lesa, ki rasel, cvetel, sad poganjal bi tako!« Amen.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...