Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

VIDEO: Papež Frančišek v Castel Gandolfu: Marija je znamenje trdnega upanja in tolažbe

Svet | 15.08.2013, 14:18

Papež Frančišek je današnjo praznično sveto mašo obhajal v Castel Gandolfu. Pred vhodnimi vrati apostolske palače je bil postavljen oltar, pred njim pa se je na osrednjem trgu tega mesteca zbralo skupaj z županjo, zelo veliko domačinov in seveda tudi romarjev. Med njimi so bile nekatere skupine iz Argentine in Mehike, ki jih je posebej pozdravil. Sveti oče je v nagovoru med sveto mašo na današnji praznik Marijinega vnebovzetja najprej je vse prisotne spodbudil, naj iz prazničnih svetopisemskih besedil ponesejo domov tri besede, ki so: boj, vstajenje, upanje.

Papež Frančišek je na začetku nagovora med sveto mašo spomnil na vsebino zadnjega poglavja Dogmatične konstitucije o Cerkvi, kjer je 2. Vatikanski cerkveni zbor zapisal čudovito razmišljanje o Mariji, Brezmadežni Devici, ki jo je Bog ob koncu njenega zemeljskega življenja vzel z dušo in telesom v nebesa in je povzdignjena za kraljico vsega stvarstva. Ona je za nas znamenje trdnega upanja in tolažbe.

Ob tem je sveti oče iz prazničnih svetopisemskih odlomkov izluščil tri temeljne vsebine, ki so: boj, vstajenje in upanje. Prvo berilo vzeto iz knjige Razodetja govori o boju med ženo in zmajem. Podobno je – po besedah svetega očeta - s Cerkvijo, ki v teku časov nenehno živi v boju med Bogom in Zlobcem, ki je naš trajni sovražnik. Ta boj moramo biti prav vsi Jezusovi učenci.

Mati Kristusova in Mati Cerkve, Marija pa je na tej naši poti vedno z nami. Čeprav že uživa nebeško slavo, ni daleč in ločena od nas, temveč nas spremlja, se skupaj z nami bojuje in kristjane podpira v boju proti silam zla. Papež Frančišek je prepričan, da je potrebno moliti skupaj z Marijo in to zlasti rožni venec, ki vsebuje „agonistično“ dimenzijo, ki v boju torej daje moč. Pri rožnem vencu gre za molitev, ki nas vzdržuje v borbi proti zlobcu in proti njegovi tovarišiji, je dejal. Ob tem je sveti oče, prisrčno kot to zna, ljudi neposredno vprašal, če molijo rožni venec. Na njihov - sprva nekoliko plah - pritrdilni odmev, je toplo odgovoril s priporočilom, naj rožni venec molimo prav vsak dan, saj je močno orožje v boju z zlom.

Po besedi o „boju“, je prešel k besedi „vstajenje“ oz. k veri v Kristusovo zmago nad smrtjo in k dejstvu, da je Marija prva med odrešenimi tudi naša predstavnica, naša prva sestra, deležna Kristusove zmage nad smrtjo.

Vsebina besede „upanje“ pa govori o kreposti človeka, ki je okusil boj in veruje v Kristusovo zmago. Marijin spev magnifikat, ki smo ga slišali pri sveti maši, je izraz takšnega življenja in vere številnih svetnikov in svetnic, znanih in neznanih, ki zanje ve le Bog kot so: mame, očetje, katehisti, misijonarji, duhovniki, redovnice, mladi, otroci, ter dedki in babice. Soočili so se z življenjskimi boji s srcem polnim tistega živega in močnega upanja, ki je znano samo majhnim in ponižnim.

Ob koncu svete maše, pred molitvijo angelovega čaščenja, je papež Frančišek spomnil, da se je Marijina pot poveličanja začela že zelo zgodaj, v Nazaretu z njenim „da“ na povabilo, naj sprejme Božjo voljo. Podobno je tudi za nas vsak naš „da“ Bogu, hkrati tudi korak, ki nas vodi v Njegovo večjo bližino.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...