Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Papeževo na praznik sv. Kajetana: Srečanje z drugim razširi srce

Svet | 08.08.2013, 08:49

V sredo je bil liturgični praznik svetega Kajetana Tienskega. To je svetnik, ki je v Argentini, domovini papeža Frančiška, najbolj priljubljen. Znan je kot zavetnik kruha in dela, zato se najpogosteje k njemu zatekajo prav delavci. Njemu posvečena cerkev se nahaja na obrobju mesta Buenos Aires. Verniki vsako leto na ta dan, ko se spominjamo svetnikove smrti, potrpežljivo čakajo v vrsti, da lahko počastijo njegov kipec. Včasih se zgodi, da morajo čakati tudi do deset ur. Ob tem razmišljajo o določeni temi, ki se letos glasi: Z Jezusom in svetim Kajetanom pojdimo nasproti najbolj ubogim. Praznovanje spremlja tudi devetdnevnica, med katero se moli po različnih namenih. Med drugim za družino, vlado, trpeče, pokojne, brezposelne in za solidarnost. Osrednjo slovesno sveto mašo v argentinski prestolnici bo je včeraj vodil nadškof Mario Aurelio Poli.

V preteklih letih je bil na praznovanju vedno navzoč tudi kardinal Bergoglio, ki je imel navado po maši prisluhniti vernikom, čakajočim v vrsti, in blagosloviti otroke. Ker letos fizično ni mogel biti prisoten, je vernikom v Argentini papež Frančišek namenil video sporočilo, v katerem jim je zagotovil, da je kljub oddaljenosti v srcu vseeno z njimi.

Verniki čakajo v vrsti pred podobo svetega Kajetana, da bi se srečali z Jezusom, je zatrdil papež. Obenem je spomnil na letošnjo temo romanja, ki govori o še enem srečanju. O srečanju z osebami, ki najbolj potrebujejo našo pomoč, ki potrebujejo, da jih pogledamo z ljubeznijo, da z njimi delimo njihovo bolečino in njihove skrbi ter probleme. "A pomembno je, da jih ne gledamo od daleč ali jim pomagamo od daleč.« Zares krščansko je, če se jim gre nasproti. Tako kot je učil in tudi sam delal Jezus, je spomnil papež Frančišek: »On je šel nasproti ljudem. Šel je nasproti najbolj ubogim." Frančišek je v nadaljevanju povedal, da včasih koga vpraša, če daje miloščino. Če mu človek odgovori da, ga zatem vpraša, ali pogleda v oči osebi, v trenutku, ko ji da miloščino. Ta odgovor je ponavadi ne. Papež Frančišek je zatrdil, da v tem primeru ni prišlo do srečanja. Če človek ne pogleda v oči ubogega in se ne dotakne njegove roke, ga tudi ni srečal.

"Kar nas Jezus uči, je predvsem, da se srečamo. In ko se srečamo, da si pomagamo. Moramo se znati srečati. Moramo graditi, ustvarjati, osnovati kulturo srečanja." Vsa razhajanja, do katerih prihaja v družini, mestni četrti, na delu, ne služijo ničemur. So v nasprotju s kulturo srečanja. Tema za praznik svetega Kajetana izpostavlja srečanje s tistimi, ki me najbolj potrebujejo. To so tisti, ki preživljajo težke trenutke, težje, kot jih preživljam sam. Vedno se najde kdo, ki je na slabšem kot jaz. In to so osebe, s katerimi se moramo srečati.

Papež Frančišek se je nato zahvalil vsem, da so prišli. Njegovo video sporočilo se je namreč vse od polnoči dalje predvajalo na velikih zaslonih pred vhodom v cerkev svetega Kajetana, tako da so ga lahko videli in mu prisluhnili vsi čakajoči, ko so se približali cilju. Poleg tega je bilo sporočilo čez dan ciklično predvajano tudi na katoliški televiziji Buenos Airesa. "Jezus vas zelo ljubi! Sveti Kajetan vas zelo ljubi! Prosim vas le eno: da se srečate! Da greste, da poiščete in da srečate najbolj uboge!" To so spodbudne besede papeža Frančiška v zadnjem delu video sporočila argentinskim vernikom. Ob njih je le še dodal, da ne gre za prepričevanje nekoga, da postane katoličan. Gre le za srečanje brata. Če greš do njega in mu pomagaš, kot je dejal papež, bo to dovolj, saj bosta ostalo naredila Jezus ali Sveti Duh. Mi, ki smo ubogi, moramo skupaj z Jezusom in svetim Kajetanom nasproti še bolj ubogim, je pred blagoslovom še enkrat ponovil papež Frančišek: "Ko se srečaš z nekom, ki je bolj ubog, se bo tvoje srce začelo širiti. Kajti srečanje pomnoži zmožnost ljubiti. Srečanje z drugim razširi srce."

Sveti Kajetan Tienski je bil rojen leta 1480 v mestu Vicenza v Italiji. Čeprav je izviral iz plemiške družine, je kasneje celotno svoje življenje posvetil molitvi in ubogim. Preden je postal duhovnik, je študiral filozofijo in teologijo ter civilno in cerkveno pravo. Je tudi ustanovitelj reda teatincev, ki si je vedno prizadeval za pobožnost in pravičnost, in sicer po zgledu govora na gori. Umrl je 7. avgusta leta 1547. Za svetnika je bil razglašen leta 1671. Po gospodarski krizi leta 1929 pa je postal zavetnik kruha in dela.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...