Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Škof dr. Peter Štumpf (foto: Matjaž Merljak)
Škof dr. Peter Štumpf

Škof Štumpf pred nedeljo Slovencev po svetu

| 05.07.2013, 11:48 Matjaž Merljak

Pred nedeljo Slovencev po svetu, ki jo tradicionalno obeležujemo prvo nedeljo v juliju, smo k pogovoru povabili soboškega škofa Petra Štumpfa, ki je med slovenskimi škofi zadolžen za pastoralo Slovencev po svetu. Zanimalo nas je, kateri so najbolj aktualni izzivi na tem področju in kako jih Cerkev na Slovenskem rešuje.

Kateri so najbolj aktualni izzivi pri pastorali Slovencev po svetu?

Najbolj aktualno je pomanjkanje duhovnikov. Skupnost duhovnikov po svetu se močno krči, v zadnjem času sem prejel dve odpovedi - eden zaradi starosti, drugi pa je od krajevnega škofa dobil v oskrbo še tretjo župnijo. Te dni razmišljam, kako poskrbeti, da skupnost ne bi trpela. Iz Slovenije težko odstopimo kakšnega duhovnika.

Drugi izziv pa je, kako se vključit v integracijo drugih narodov, kjer živijo Slovenci. Škofe se izogibajo asimilaciji.

Ali se je sedanja struktura slovenske Cerkve v izseljenstvu sposobna soočiti s temi izzivi?

Težave so, ker so duhovniki vse starejši in vse manj jih je, zato škofje tudi osebno obiščemo skupnosti in jim dajemo poguma in vabimo ljudi, da molijo in vzgajajo k duhovnim poklicem. V Argentini je proces uspešen, a še ne zadosten. Drugje je tega manj.

Kako ji lahko pomagajo minule izkušnje?

Predvsem v tem, da se zavedamo, kako so bili izseljenski duhovniki močni možje, vere, kulture in pripadnosti slovenstvu. Tega se zavedajo tudi sedanji duhovniki in so duhovniki z žarom in to cenijo tudi krajevni škofje. Omenil je primer Pariza in Augsburga.

Kje vidite izvire moči in sredstev za soočanje z 'novo evangelizacijo' obstoječih in novih izseljencev?

Škofje se zavedamo težav in zato se pogovarjamo, da bomo morali s pastoralo okrepiti evropske metropole in tja poslat duhovnike, ki bi od tam pokrivali določena področja. V metropole se namreč priseljujejo mlade družine zaradi gospodarskih, znanstvenih, kulturnih ali diplomatskih razlogov za krajši ali daljši čas. Nevarnost je, da izgubijo vero, zato je to spremljanje zelo pomembno.

Kako naj po župnijah obeležujemo nedeljo Slovencev po svetu?

Priporočam molitveno uro pred Najsvetejšim za ljudi, ki so v izseljenstvu, prošnjo pri sveti maši za rojake, da se koga povabi za pričevanje in pogovor, lahko se organizira okrogla miza ter da bi po dekanijah imeli referenta za izseljence.

Kako kot škof odgovoren za pastoralo Slovencev po svetu ohranjate stik z njimi in tudi z duhovniki, ki jih spremljajo?

Če se le da, se dvakrat letno udeležim pastoralne konference duhovnikov. Poskušam vsaj za kakšen dan obiskati skupnosti v Evropi, jeseni se bom udeležil 50-letnice župnije Hamilton v Kanadi in Baragovih dnevov, novembra pa odhajam v Argentino, kjer bom podelil zakrament svete birme.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...