VIDEO: Papež: Nimam zlata, ne srebra. Prinašam Kristusa
Cerkev po svetu | 23.07.2013, 06:56 Marta Jerebič
Brazilci so včeraj z velikim navdušenjem sprejeli papeža Frančiška, ki je takoj ob prihodu želel dati svoj pečat obisku v Riu de Janeiru. Od letališča se je namreč sprva med množico popeljal v navadnem avtomobilu, nato pa v odprtem papamobilu ter na levo in desno stran ulic pozdravljal ljudi. To je sicer povzročilo kar nekaj preglavic papeževim varnostnikom, saj policija ni pripravila varnostnega koridorja. Uradni sprejem je nato potekal v guvernerski palači Guanabara, kjer ga je pozdravila brazilska predsednica Dilma Rousseff.
Papež Frančišek se je v svojem prvem govoru Brazilcem zahvalil za gostoljubnost in izrazil upanje, da jim bo dal najvrednejše darilo:
»Nimam ne srebra, ne zlata, s seboj pa prinašam najbolj dragoceno stvar, ki mi je bila dana: Jezusa Kristusa. Prišel sem v njegovem imenu, da bi ohranil plamen bratske ljubezni, ki gori v vsakem srcu. Želim, da moj pozdrav doseže vsakogar in vse. Kristusov mir naj bo z vami!«
Papež je govoril v portugalščini. Izrazil je upanje, da bo prek svetovnega dneva mladih za učence naredil vse narode. Mlade je spodbudil, naj gredo onkraj pričakovanj.
»Kristus ima zaupanje v mlade ljudi in jim zaupa prihodnost svojega poslanstva - Pojdite in naredite za učence. Pojdite onkraj meja človeških zmožnosti in ustvarite svet bratov in sestra.«
Čeprav je svetovni dan mladih praznovanje za mlade, je papež poudaril, da želi doseči vse generacije, da bo Jezusovo sporočilo oznanjeno jasno in glasno.
»Ko začenjam obisk v Braziliji, se zavedam, da ob nagovarjanju mladih prav tako govorim njihovim družinam, njihovim krajevnim in narodnim cerkvenim skupnostim, družbam, iz katerih prihajajo, in ljudem, katerim ta nova generacija pripada.«
Papež je poudaril, da so mladi okno, skozi katerega prihodnost vstopa v svet. Besedo je namenil tudi številnim mladim, ki so v preteklih tednih protestirali po Braziliji in zahtevali boljšo prihodnost. Predsednica Dilma Rousseff pa je v svojem govoru poudarila, da so bili protesti demokratično dejanje in priložnost, da obnovimo upanje v boljši svet.
Danes je za papeža dan počitka v rezidenci Sumaré, da si bo opomogel od časovne razlike in 12 urnega leta. Kot smo lahko videli že v prvih urah ob prihodu v Rio, pa tudi danes pri papežu ni mogoče izključiti kakšnega presenečenja.