Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

Papež Frančišek: Biti kristjan pomeni pustiti se prenoviti Svetemu Duhu

Svet | 07.07.2013, 11:58

Biti kristjan ne pomeni delati stvari, ampak pustiti se prenoviti Svetemu Duhu. Tako je dejal papež Frančišek med sobotno jutranjo mašo, zadnjo pred poletnim oddihom. Preostali del julija in ves avgust namreč ne bo papeževih jutranjih maš v kapeli Doma sv. Marte, kot smo jih bili vajeni do sedaj, torej s sodelovanjem različnih skupin vernikov. Sobotne evharistične daritve se je med drugim udeležila skupina rekrutov papeške švicarske garde.

Papež Frančišek je pri pridigi govoril o „novem vinu v novih mehovih“, o čemer beremo v evangeliju, ter tako pokazal na prenovo, ki jo prinaša Jezus. Nauk postave je z Jezusom obogaten in prenovljen. Jezus vse stvari naredi nove. Gre za pravo prenovo postave, ki sicer ostaja enaka, a je zrelejša, prenovljena, je pojasnil papež in dodal, da so Jezusove zahteve bile večje od zahtev postave. Postava namreč dovoljuje sovraštvo do sovražnika, Jezus pa pravi, naj za sovražnika molimo. To je torej to kraljestvo, ki ga Jezus oznanja. Gre za prenovo, ki je najprej prenova našega srca. Mi mislimo, da biti kristjan pomeni delati to ali ono, a temu ni tako, je zatrdil papež Frančišek: „Biti kristjan pomeni, da se Jezusu pustimo prenoviti v tem novem življenju.“ Morda mislim, kako sem dober kristjan, vsako nedeljo grem k maši, počnem to in ono. Kot da bi šlo za neko zbirko. „A krščansko življenje ni kolaž stvari. Je uravnotežena, skladna celovitost, ki jo ustvarja Sveti Duh. Prenavlja vse: prenavlja naše srce, naše življenje in nam pomaga živeti na nov način, na način, ki zaobjema celovito življenje. Kristjan ne moraš biti napol, na polovičen čas,“ je poudaril Frančišek. „To prenovo dela Sveti Duh. Biti kristjan navsezadnje ne pomeni delati stvari, ampak pustiti, da me prenovi Sveti Duh, oziroma – če uporabimo Jezusove besede – postati novo vino.“

Novost evangelija je novost iste postave v zgodovini zveličanja, ki poleg nas prenavlja tudi strukture. Zato Jezus pravi, da so za novo vino potrebni novi mehovi. "V krščanskem življenju in tudi v življenju Cerkve, obstajajo stare strukture, razpadajoče strukture. Treba jih je prenoviti!" je poudaril papež. „Cerkev je na to bila vedno pozorna: z dialogom, s kulturami. Vedno se pušča prenavljati v skladu s kraji, časi in osebami. To delo je vedno opravljala Cerkev.“ Papež je spomnil na prve teološke boje, kjer je bilo rečeno, da je za vstop v Cerkev potreben krst, kar je bila prva strukturna prenova. Cerkev je hodila naprej vedno na ta način ter Svetemu Duhu puščala, da je prenavljal te cerkvene strukture. Frančišek je spodbudil, naj se tega ne bojimo: „Ne bojmo se novosti evangelija! Ne bojmo se novosti, ki jo Sveti Duh opravlja v nas! Ne bojmo se prenove struktur!“ Cerkev je svobodna, je nadaljeval. Evangelij nas uči svobode, da bi tako vedno našli novost evangelija v nas, našem življenju in tudi v strukturah. Svoboda za izbiro novih mehov za to novost je po papeževih besedah zelo pomembna. Kristjan je svoboden človek, ima svobodo, ki jo daje Jezus; kristjan ni suženj navad, suženj struktur.

Sveti oče je ob koncu pridige spomnil še na Marijo in nas usmeril v njeno varstvo: „Tam, kjer je mati, so otroci na varnem. Prosimo za milost, da nas ne bi bilo strah novosti evangelija, da nas ne bi bilo strah prenove, ki jo opravlja Sveti Duh, da nas ne bi bilo strah pustiti pasti razpadajočih struktur, ki nas zapirajo. Če se bojimo, se spomnimo, da je z nami Mati; kot otroci, nekoliko prestrašeni, pojdimo k njej in ona nas bo zavarovala s svojim plaščem, s svojo materinsko zaščito.“

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.