Novi koraki v ekumenizmu in medverskem dialogu
Svet | 10.06.2013, 14:26 Marjana Debevec
V Katoliški Cerkvi v teh dneh poteka več obiskov na visoki ravni, ki naj bi prispevali k ekumenizmu in medverskemu dialogu. Predsednik papeškega sveta za pospeševanje krščanske edinosti kardinal Kurt Koch se mudi v Ukrajini, kjer gradi dialog s pravoslavno Cerkvijo, predsednik papeškega sveta za medverski dialog kardinal Jean-Louis Tauran se je danes odpravil v Veliko Britanijo, primas anglikanske Cerkve nadškof Justin Welby pa se bo v petek prvič srečal s papežem Frančiškom.
Papeževo srečanje z anglikanskim primasom bo priložnost, da se osebno spoznata in skupaj molita. Nadškof Welby bo tudi obiskal grob sv. Petra in na svojo izrecno prošnjo molil na grobu bl. Janeza Pavla II. Msgr. Mark Langham, ki je odgovoren za odnose z anglikanci, je za Radio Vatikan povedal, da bo to priložnost, da se pogovorita o programih za naprej. Njuna predhodnika, papež Benedikt in nadškof Rowan Williams sta bila velika intelektualca. Papež Frančišek in nadškof Welby pa sta bolj osredotočena na praktični vidik življenja, na Cerkev med ljudmi. „Prevzelo me je, da sta tako papež Frančišek kot tudi nadškof Welby zelo pozorna na uboge in odrinjene na rob družbe, na tiste, ki potrebujejo pomoč Cerkve. Zanju je namreč poslanstvo Cerkve prav v tem, da se se moramo spremeniti in iti naproti revnim. Vera se jima ne zdi kot nekaj zasebnega, ampak naj bi spremenila družbo“, je povedal msgr. Langham.
Predsednik papeškega sveta za medverski dialog kardinal Jean Lous Tauran je medtem danes začel obisk v Veliki Britaniji. Do nedelje se bo srečal s skupnostjo Sikhov in Hindujcev ter obiskal njihova svetišča. Med osrednjimi temami pogovorov bodo gradnja miru in zavzemanje za nenasilje. Jutri se bo kardinal Tauran udeležil medverske molitve z naslovom Skupaj za mir, ki jo bodo pripravili v Westminsterski palači.
Predsednik papeškega sveta za pospeševanje krščanske edinosti kardinal Kurt Koch pa se mudi v Ukrajini, kjer se srečuje s pravoslavnimi in grkokatoliškimi skupnostmi. „Mislim, da lahko v ekumenizmu napredujemo samo, če poskušamo na sebe pogledati z očmi drugega, če ne gledamo le na našo situacijo, ampak upremo pogled tudi na druge in tako skupaj iščemo nove poti“, je dejal kardinal Koch in dodal, da je po njegovem prepričanju mogoče najti skupne poti tudi v težkih okoliščinah.