Mejni prehod Dragonja
Ob vstopu Hrvaške v Evropsko unijo tudi več sprememb za Slovence
Slovenija | 28.06.2013, 16:00
Vstop Hrvaške v Evropsko unijo je vse bližje. 1. julija bo prišlo do nekaterih sprememb, ki jih bomo občutili tudi slovenski državljani. Med drugim se bodo znižale cene mobilnega gostovanja, odpravljen bo tudi carinski nadzor. A ostal bo nadzor na meji.
S 1. julijem hitrejši prestop meje med državama
Ker Hrvaška 1. julija še ne bo postala članica schengenskega območja brez nadzora na notranjih mejah, bo policijski mejni nadzor ostal, a kljub temu bo nekaj sprememb. Slovenija je namreč z južno sosedo podpisala dogovor o ureditvi skupnih službenih mest za opravljanje mejne kontrole. Od 1. julija bo tako na 33-ih od 57-ih mejnih prehodov med državama omogočen hitrejši prestop meje z zgolj enim, vstopno-izstopnim preverjanjem. "Ta dogovor predstavlja moderen inštrument čezmejnega policijskega sodelovanja v državah članicah, je v skladu s skupnimi schengenskimi pravili, skupna službena mesta za opravljanje mejnega nadzora so doprinos k zmanjšanju gneče na prehodih," je prepričan hrvaški notranji minister Ranko Ostojić.
Carinski nadzor na mejah med državama bo ukinjen
1. julija se bo območje carinske unije razširilo na ozemlje Hrvaške. Medtem ko bo carinski nadzor ostal na mednarodnih letališčih in v pristaniščih ter bo mogoč tudi na cestah v notranjosti države, bo na naših mejah z južno sosedo ukinjen. Ob prehodu meje potnikom tako ne bo treba več prijaviti gotovine, ne bo več nadzora nad prenosom hišnih živali, rastlin in živil. Ostaja pa skupina skupina izdelkov, za katere še ostaja velik nadzor, to so trošarinski izdelki. Mednje sodijo tobačni izdelki, alkohol in goriva.
Slovenska podjetja bodo lahko iskala nove priložnosti
Pomembne spremembe bodo po vstopu Hrvaške v povezavo veljale tudi za podjetja. Blago, ki bo v Slovenijo prispelo prek hrvaške meje, se bo na primer lahko ocarinilo že na Hrvaškem. Če bo podjetje želelo blago sprostiti v prost promet v Sloveniji, bo moralo ob vstopu v carinsko območje Evropske unije začeti tranzitni postopek. Podobno velja za izvoz. Da s padcem meje na območju Krškega in Brežic oziroma na področju celotnega Posavja med drugim pričakujejo povečanje gospodarske dejavnosti, je v pogovoru za naš radio povedal predsednik SLS Franc Bogovič. "Mislim, da je tako za Hrvaško kot za nas pomembno, da prepoznamo tiste priložnosti, ki jih padec meje prinaša, in da to skozi svoje delo tudi uresničimo."
Sprememb na področju trgu dela za zdaj še ne bo
Kakšne bodo spremembe na področju trga dela? Za zdaj jih še ne bo. Hrvaški državljani se bodo v Sloveniji še dve leti po vstopu v povezavo zaposlovali pod enakimi pogoji, kot veljajo zdaj. To pomeni, da bodo za zaposlitev ali delo v Sloveniji državljani Hrvaške, razen v zakonsko določenih primerih, še naprej potrebovali delovno dovoljenje. Ministrica Anja Kopač Mrak pojasnjuje, da se je naša država za ta ukrep odločila zaradi zaostrenega gospodarskega položaja ter visoke brezposelnosti doma in pri sosedih. "Na Hrvaškem so imeli 3. aprila 2013 kar 364.898 oseb. Na območju, ki je mejno s Slovenijo je takšnih približno 100.00." Kopač Mrakova meni, da gre za razumen ukrep. Tudi Hrvaška bi po 1. juliju lahko omejila dostop do trga dela tistim članicam, ki omejujejo dostop njenim delavcem, a lahko bi ga tudi popolnoma sprostila.
Širi se obseg zdravstvenih pravic slovenskih turistov na Hrvaškem
S pridružitvijo slovenske južne sosede povezavi se bo obseg zdravstvenih pravic slovenskih turistov na Hrvaškem ali slovenskih državljanov, ki začasno bivajo na Hrvaškem, razširil. Do zdaj je za Slovence, ki so v času bivanja na Hrvaškem potrebovali zdravniško pomoč, veljal meddržavni sporazum o pravicah do zdravstvenih storitev, po katerem so bili upravičeni do nujnih zdravstvenih storitev. V prihodnje bo veljal evropski pravni red, po katerem bodo tujci iz držav povezave v času bivanja na Hrvaškem imeli pravico do zdravstvene obravnave, kot jo na Hrvaškem nudijo za svoje državljane na podlagi obveznega zdravstvenega zavarovanja. Zdravstvene storitve bodo lahko koristili na podlagi evropske kartice zdravstvenih storitev.
Cenejše mobilno gostovanje
Marsikdo, ki rad počitnikuje na Hrvaškem, bo njen vstop v Evropsko unijo občutil tudi na svojem lastnem žepu. Gostovanje v hrvaškem mobilnem omrežju bo namreč po 1. juliju cenejše, saj bo bodo mobilni operaterji morali upoštevati najvišje tarife, ki jih določa povezava. "Vsekakor se v poletnih mesecih mobilni promet s turistično najrazvitejšimi državami, med katere sodi tudi Hrvaška, bistveno poveča," nam je med drugim zaupal Uroš Dolinšek iz Telekoma Slovenije. Minuta odhodnega klica bo lahko s 1. julijem stala največ 24 centov, minuta prejetega klica največ sedem centov. Najvišje cene za SMS sporočila se bodo znižale na največ osem centov.