JRS, logo
GOD o trgovini z ljudmi
| 20.05.2013, 10:24 Matjaž Merljak
Trgovina z ljudmi je rak rana današnje družbe. O aktualnosti tematike, soočanju EU s tem problemom, dejavnostih Jezuitskega združenja za begunce JRS s to tematiko smo govorili v oddaji Gradimo odprto družbo GOD. Naš sogovornik je bil p. dr. Robin Schweiger, ki je odgovoren za JRS v Sloveniji.
EU vsako leto 18. oktobra obeleži dan boja proti trgovini z ljudmi. Cilj takega dne je vedno ozaveščanje javnosti o tem pojavu, ki predstavlja hudo obliko kršitve človekovih pravic, posameznikove svobode, človekovega dostojanstva ter hudo obliko kaznivega dejanja.
Po ocenah Mednarodne organizacije dela (junij 2012) je bilo v zadnjem desetletju na svetovni ravni 20,9 milijona žrtev tovrstne trgovine, od tega celo 5,5 milijona otrok. Samo na območju EU se v mreže trgovcev z ljudmi letno ujame več sto tisoč žrtev.
To so številke, ki nam dajo precej misliti in kličejo k akciji, k boju proti trgovini z ljudmi na različne načine. "Sem vesel, da je novi papež spregovoril o tem problemu že ob blagoslovu mestu in svetu za veliko noč. Rekel je, da se zaveda, da je trgovina z ljudmi suženjstvo 21. stoletja. Gotovo se je tudi osebno srečal s temi žrtvami, saj je storil veliko za uboge v argentinskem glavnem mestu Buenos Aires," je v oddaji GOD povedal dr. Schweiger.
Trgovina z ljudmi je globalen pojav, ki dobiva vedno večje razsežnosti. Pri tem 'pomaga' tudi globalizacija, ki je olajšala gibanje ljudi, kapitala in poslov prek državnih meja. Trgovina z ljudmi je na žalost povezana s seksualno industrijo, torej z veliki finančnimi sredstvi. Nanjo vplivajo gospodarske in politične spremembe, predvsem spremembe znotraj posameznih držav in na mednarodni ravni samo še zaostrujejo razlike med bogatimi in revnimi. Globalna feminizacija revščine je vplivala na feminizacijo migracij; s trgovino z ljudmi se ukvarja mednarodno organizirani kriminal.
Za temi pojavi, pa niso samo številke, ampak predvsem ljudje, ki trpijo in so izkoriščani. Žrtve trgovine z ljudmi lahko postane kdorkoli, ki se v določenem trenutku ali življenjskem obdobju nahaja v tvegani situaciji, zaradi katere postane ranljiv. To je lahko izguba zaposlitve, eksistencialna ogroženost, brezdomstvo, naivnost in slepo zaupanje, zaljubljenost, pa tudi želja po hitrem zaslužku.
Trgovino z ljudmi največkrat povezujemo s spolnim izkoriščanjem žensk in otrok, čeprav so žrtve trgovine z ljudmi tudi moški. So pa tudi druge oblike izkoriščanja: t.i. prisilno delo (v gradbeništvu, kmetijstvu, tekstilni industriji), beračenje (tega je vedno več tudi v SLO), služabništvo, prisilne ali/in lažne zakonske zveze, nezakonite posvojitve in tudi odvzem organov oz trgovina z organi.
Mnoge žrtve prihajajo iz držav zunaj EU, povečuje pa se tudi trgovanje z državljani EU znotraj EU. Marsikdo postane žrtev trgovine z ljudmi, ker je brezposeln in potrebuje denar, tako da sedanja gospodarska kriza, samo še povečuje število žrtev trgovine z ljudmi.
EU je za učinkovit(ejši) boj proti temu pojavu storila pomemben korak naprej s sprejetjem dveh dokumentov: Direktive o preprečevanju trgovine z ljudmi in boju proti njej ter zaščiti njenih žrtev in Strategije za odpravo trgovine z ljudmi.
V Sloveniji postopek za prenos direktive v naš pravni red že poteka (rok je 6. april 2013), delno pa je bilo to že izvršeno z novelo Kazenskega zakonika (KZ-1B) v novembru 2011.
V Azilnem domu in tudi v Centru za tujce je od 1. decembra 2010 do 30. novembra 2012 potekal dvoletni program PATS - program za informiranje potencialnih žrtev trgovine z ljudmi, ki je bil financiran s strani Evropskega sklada za begunce (ERF) in Ministrstva za notranje zadeve Republike Slovenije. Izvajala ga je JRS Slovenije. Bil je predvsem preventivne narave. Izključni namen je bil osveščanje in informiranje predvsem rizičnih skupin prosilcev za mednarodno zaščito v Republiki Sloveniji o problematiki trgovine z ljudmi, kamor še posebej spadajo ladoletniki brez spremstva in ženske.
"Tako smo v enem letu od 1. decembra 2011 do 1. decembra 2012 opravili 43 informativnih razgovorov. Od tega je bilo 26 razgovorov z mladoletniki brez spremstva (predvsem iz Afganistana) in 17 razgovorov z ženskami iz različnih držav od Srbije do Somalije," je navedel dr. Schweiger in dodal: "Sicer pa sem v medijih prebral, da je Slovenska policija obravnavala v letu 2011 štiri primere trgovine z ljudmi, en primer spravljanja v suženjsko razmerje, in 15 primerov zlorabe prostitucije."
Torej program PATS je bil izredno koristen, lahko bi dodal celo nujen, saj ljudi osvešča o njihovem dostojanstvu in človekovih pravicah ter opozarja na razširjene nevarnosti kot so »hitri« zaslužek, izkoriščanje, zlorabe, prisilno delo in prostitucija. Marsikdo tega ni videl oz. sploh ni poznal tega pojava trgovine z ljudmi.
P. dr. Robin Schweiger je še povedal, kako je potekal pogovor s temi ljudmi, saj uporabniki tega programa so bili tujci, ki govorijo različne jezike, kaj so se izvajalci programa naučili ob srečevanjih s temi tako ranljivi osebami in kako se bori Republika Slovenija znotraj EU, da bi se ta pereči problem zmanjšal.