Papež bodočim vatikanskim diplomatom: Vaše delo zahteva veliko notranjo svobodo
Cerkev po svetu | 06.06.2013, 19:45
"Delo na papeških predstavništvih, kot tudi sicer vse vrste duhovniškega poslanstva, zahteva veliko notranjo svobodo." Tako je papež Frančišek opozoril okoli 45 članov skupnosti Papeške cerkvene akademije, ko jih je danes v apostolski palači sprejel v avdienco. Dejal jim je, da se pripravljajo na poslanstvo, pri katerem bodo v neposredni službi Petrovega naslednika, njegove karizme edinosti in občestva ter njegove skrbi za vse Cerkve. Leta priprave naj zato preživijo "z zavzetostjo, velikodušnostjo in veličino duha", da se bo v njih zares lahko izoblikovala svoboda.
Kaj pomeni imeti notranjo svobodo, je nato zastavil vprašanje papež Frančišek: "Predvsem pomeni biti osvobojeni osebnih načrtov." To vključuje konkretne oblike, s katerimi so si morda nekoč predstavljali, kako bodo živeli svoje duhovništvo. Vključuje tudi možnost načrtovanja prihodnosti ali željo, da bi dlje časa opravljali določeno pastoralno dejavnost. Imeti notranjo svobodo, je nadaljeval papež, obenem pomeni biti svobodni z ozirom na kulturo in mentaliteto, iz katere bodoči vatikanski diplomati izhajajo. To ne pomeni, da naj bi ju morali pozabiti ali še manj zatajiti. Pomeni pa, da naj bi se odprli za razumevanje drugačnih kultur in za srečanje z ljudmi, ki pripadajo svetovom, oddaljenim od njihovih. Imeti notranjo svobodo, je še dodal papež Frančišek, zatem pomeni tudi skrbeti, da bi bili osvobojeni lastnih ambicij in ciljev. Ti v Cerkvi lahko povzročijo veliko slabega. Diplomati naj bi tako na prvo mesto namesto lastne uresničitve ali priznanj vedno postavljali evangelij in izpolnjevanje poslanstva, ki jim bo zaupano. Prav "biti osvobojeni lastnih ambicij in ciljev" je po papeževih besedah zelo pomembno, saj je "karierizem kot gobavost".
Papež Frančišek je zatem poudaril, da se bodoči diplomati pripravljajo na poslanstvo in ne na poklic. "To poslanstvo od vas zahteva nekakšen izhod iz samih sebe, ločitev od sebe. Le-to se lahko doseže edino preko intenzivne duhovne poti in resnega zedinjenja življenja okoli skrivnosti Božje ljubezni in nedoumljivega načrta njegovega klica." Živeti poslanstvo v službi Petrovega naslednika in Cerkve, v katero bodo poslani, se bo včasih zdelo zahtevno, je nadaljeval papež. A omogočilo jim bo biti in dihati v srcu Cerkve ter njene vesoljnosti. Biti osvobojeni lastnih načrtov in želja v luči vere ni razlog za frustracije, ampak je odprtost za Božji dar, ki njihovo duhovništvo dela rodovitno.
Vir notranje svobode je duhovno življenje: "Brez molitve ni notranje svobode." Sveti oče je spomnil na bl. Janeza XXIII., ki je prav kot papeški predstavnik našel okolje, v katerem se je izoblikovala njegova svetost. Iz njegovih zapiskov je razvidno, kako je negoval svojo dušo sredi raznovrstnega dela na cerkvenem in političnem področju. Iz tega so se porajale njegova notranja svoboda, veselje in učinkovitost njegovega pastoralnega ter diplomatskega delovanja. Papež Frančišek je ob tem poudaril, da diplomat, ki ne hodi po poti svetosti in se pusti zapeljati duhovni mondenosti, s tem le osmeši samega sebe. Zato je svoj nagovor bodočim vatikanskim diplomatom sklenil z željo, da bi se služenju Svetemu sedežu posvetili z enakim duhom, kot ga je imel bl. Janez XXIII.