Protesti v Turčiji se nadaljujejo
Svet | 04.06.2013, 15:29 Andrej Šinko
Protestniki še vedno vztrajajo na trgih in ulicah večjih turških mest. Policija je včeraj spet uporabila solzivec, prišlo je tudi do spopadov med protestniki in varnostnimi silami. Doslej umrli dve osebi, več kot 2000 je ranjenih. Z dvodnevno stavko nasprotovanje državnemu nasilju izražajo tudi zaposleni v javnem sektorju.
Protestniki zahtevajo odstop turškega premiera Recepa Tayyipa Erdogana, vladi pa očitajo vse večjo avtoritarnost. Vendar direktor Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije Zijad Bečirović pravi, da gre za „medsebojni sunitsko-šiitski obračun, v katerega so se vpletle druge države, ki želijo ta konflikt izkoristiti za doseganje svojih ciljev, predvsem oslabitev vlade premiera Recepa Tayyipa Erdogana, in končno za strmoglavljenje njegove vladavine.“ Vendar Bečirović pravi, da ne smemo pozabiti, da je Erdogan najbolj priljubljen turški politik, ki „je vodja sunitskega dela islama, zoperstavlja se režimu v Damasku, ki je proiranski oziroma prošiitski. Nima dobrih odnosov s šiitskim Iranom in že nekaj let je v tihi vojni z Izraelom. Tako, da je več držav, ki so lahko vpletene v dogajanje v Turčiji.“
Bečirović ne pričakuje, da bo Erdogan odstopil. Po njegovih besedah bo nadaljnji razvoj dogodkov odvisen od tega, „kakšne poteze bo potegnil premier. Če bo vsaj delno prisluhnil zahtevam protestnikov, bi se situacija lahko stabilizirala in tukaj bi lahko pomembno vlogo odigral turški predsednik Abdullah Gül, ki bi lahko s spravljivim tonom pomirili protestnike.“ Premier Erdogan zaenkrat ostaja neomajen. Vztraja, da vlada ne bo popuščala, krivdo za proteste - najhujše, odkar je pred desetletjem prvič prevzel vodenje vlade - pa pripisuje ekstremistom, tujim elementom in vandalom.