Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Molitveni nameni za junij

Cerkev po svetu | 03.06.2013, 19:35

Da bi med narodi prevladala kultura dialoga, poslušanja in medsebojnega spoštovanja. Tako se glasi splošni namen zaslužnega papeža Benedikta XVI. za mesec junij.

V sodobni kulturi se zelo očitno kažeta želja po povezanosti in nagonska potreba po komunikaciji. Najbolje ju je razložiti kot zunanji izraz naravnega nagnjenja človeka, da sega onkraj sebe in išče stik z drugim. Ko se odpiramo drugim, odgovorimo na svojo najglobljo potrebo in postajamo bolj pristno človeški. Seveda pri tem ne gre za bežne, plitve odnose. Nasprotno, gre za resnično ljubezen, ki predstavlja srce Jezusovega moralnega nauka: "Ljubi Gospoda, svojega Boga, iz vsega srca, iz vse duše, z vsem mišljenjem in z vso močjo. In ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe." Tudi nova tehnologija odpira pot dialogu med ljudstvi različnih dežel, kultur in veroizpovedi. Omogoča jim, da se srečujejo ter spoznavajo izročila in vrednote drug drugega. A ta srečanja, če želijo obroditi sadove, zahtevajo pošteno in primerno izražanje, skupaj s pozornim in spoštljivim poslušanjem. Dialog mora rasti iz iskrenega in obojestranskega iskanja resnice, saj bo samo tako pripomogel k razumevanju in strpnosti. Ne smemo dovoliti, da nas prevarajo tisti, ki v nas vidijo le potrošnike na tržišču enakovrednih možnosti. V takem kontekstu namreč izbira sama po sebi postane tržno blago, novost spodrine lepoto in subjektivna izkušnja nadomesti resnico. (Povzeto po Poslanici za 43. svetovni dan komunikacij, Benedikt XVI)

Misijonski namen pa nas v juniju vabi k molitvi, da bi tam, kjer je sekularizacija najmočnejša, krščanska občestva učinkovito izvajala novo evangelizacijo. Evropa je danes tisto območje, kjer je sekularizacija najmočnejša. Oznanjevanje evangelija tukaj zahteva najprej razločevanje: poslušanje, razumevanje in interpretacijo globokih zgodovinskih in kulturnih sprememb, ki jih doživljamo. Nova evangelizacija ne pomeni evangelizirati ponovno, temveč na novo, z novo gorečnostjo, novimi metodami in novim načinom izražanja. Bistvo nove evangelizacije je v tem, da spet razplamti iskro vere v Jezusa Kristusa. Vera se rojeva iz srečanja z vstalim Gospodom sredi življenja. Zato je treba na prvo mesto postaviti molitev, oseben odnos z Bogom. Osebe ne poznamo, če jo poznamo samo po pripovedovanju drugih. Potrebno je izkustvo življenja z Bogom. Drugo je branje Svetega pisma in obnavljanje življenja v luči vere. Jezus je na začetku svojega javnega delovanja rekel: "Prišel sem, da prinesem blagovest ubogim." To pomeni: "Imam odgovore na vaša temeljna vprašanja; kažem vam pot življenja, pot sreče – še več: jaz sem ta pot." Najbolj ubogi med nami so tisti, ki ne morejo občutiti sreče, temveč le gnus nad življenjem, ki se jim zdi absurdno, brez smisla. Take revščine je v našem svetu veliko, tako v materialno bogatih kot v revnih deželah. Zato potrebujemo novo evangelizacijo, torej Njega, ki je sam veselo oznanilo.

Slovenski molitveni namen za ta mesec pa pravi, naj molimo, da bi na Jezusovo pobudo vztrajno prosili Gospodarja žetve, naj obudi med nami nove duhovne poklice, in da bi te prošnje še pomnožili.

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...