Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Papež Frančišek: Ne postanimo "muzejski kristjani"

Svet | 23.05.2013, 22:57

Kristjani naj širijo sol vere, upanja in ljubezni. To je poudarek iz današnje pridige papeža Frančiška. Med drugim je spregovoril o tem, da krščanska izvirnost ni uniformna, in pri tem opozoril na nevarnost, da postanemo "muzejski kristjani". Jutranje maše, ki jo je papež kot običajno daroval v kapeli Doma sv. Marte v Vatikanu, se je tokrat udeležila skupina duhovnikov in laiških sodelavcev Kongregacije za vzhodne Cerkve.

Kaj je sol v življenju kristjana? Kakšen okus so kristjani poklicani dajati svojemu življenju in življenju drugih? Sol, ki nam jo daje Gospod, je sol vere, upanja in ljubezni. Toda kot je posvaril papež Frančišek, moramo biti pozorni, da ta sol, ki izhaja iz gotovosti o Jezusovi smrti in vstajenju za naše odrešenje, ne postane brezokusna, da ne izgubi svoje moči. Namen te soli ni, da bi jo shranili. Če se sol namreč shrani v stekleničko, ne služi ničemur. "Sol ima smisel, kadar se jo uporabi, da nekaj postane okusno." Prejeli smo jo, je nadaljeval papež, da bi jo ponudili naprej. Gospoda moramo prositi, da ne postanemo kristjani z brezokusno soljo, s soljo, zaprto v steklenički.

"Toda sol ima še neko posebnost: kadar se jo uporablja dobro, se njenega okusa ne občuti." Sol le pomaga, da je okus jedi boljši, da je jed bolj okusna. To je krščanska izvirnost, je poudaril papež Frančišek in dodal, da kadar vero oznanjamo s to soljo, oznanilo vsakdo sprejme glede na lastno posebnost, tako kot različne jedi: "Krščanska izvirnost ni uniformnost! Vsakogar jemlje takega, kot je, z njemu lastno osebnostjo, lastnimi značilnostmi in lastno kulturo ter ga takega pusti, saj je to bogastvo. A da mu še nekaj več: da mu okus!" Ta krščanska izvirnost je nekaj zelo lepega, je dejal sveti oče. Kajti kadar želimo ustvariti uniformnost – kadar bi bili vsi soljeni na enak način – je tako kot kadar se soli preveč in se na koncu občuti le okus soli, ne pa tudi okusa jedi. Krščanska izvirnost je po papeževih besedah torej to, da je vsakdo to, kar je, z darovi, ki mu jih je dal Gospod.

Sol, ki je namenjena dajanju, na nek način nakazuje tudi transcendenco. Pomeni namreč "iti ven" s sporočilom, s tem bogastvom soli, ki ga imamo, in ga dati drugim. Obstajata dva načina, kako "iti ven", da se ta sol ne pokvari, je poudaril papež Frančišek. Prvi način je dajati sol preko služenja drugim. Drugi način pa je "transcendenca proti avtorju soli, stvarniku". Papež je opozoril, da ni dovolj le pridiganje, ampak sol potrebuje tudi molitev in čaščenje. "Tako se sol ohrani in ne izgubi svojega okusa. S čaščenjem Gospoda preidem od samega sebe h Gospodu in z evangeljskim oznanjevanjem grem ven iz sebe, da bi prinesel sporočilo."

Sol mora biti vidna, in sicer sol, ki smo jo prejeli pri krstu, pri birmi in pri katehezah. Če ne uresničimo dveh načinov, kako "iti ven", bo sol ostala v steklenički, je sklenil papež Frančišek. Mi pa bomo postali "muzejski kristjani". To je sol brez okusa, sol, ki ne stori ničesar.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...