Na Hrvaškem začetek zbiranja podpisov za referendum o družini
| 12.05.2013, 14:02
Na Hrvaškem je zaživela civilna iniciativa V imenu družine, ki si prizadeva za to, da bi v njihovo ustavo zapisali, da je družina življenjska skupnost moškega in ženske. Danes bodo zato začeli zbirati podpise za razpis referenduma.
Civilna iniciativa povezuje posameznike, družine, združenja in gibanja ter vse druge, ki menijo, da je zakon zveza med žensko in moškim. Če bi to zapisali tudi v ustavo, so prepričani, bi to imelo močan vpliv ne le na zakonodajo, ampak tudi na celotno družbo. Poklicali smo zdravnico Željko Marić iz omenjene iniciative, ki je za naš radio povedala: „Začudeni smo bili nad dogajanjem v Franciji, saj so v državi z dolgo demokratično tradicijo popolnoma ignorirali to, kar misli velik del državljanov in kar je tako pomembno kot zakonska zveza med moškim in žensko. Zato smo se odločili, da bomo na Hrvaškem pripravili referendum, s katerim bi zahtevali, da se v ustavi definira zakonsko zvezo kot je opredeljena že sedaj v družinskem zakoniku. Državljani bi tako imeli priložnost izraziti željo, da bi ustava, kot najvišja pravna instanca v republiki Hrvaški, definirala, da je zakonska zveza življenjska skupnost moškega in ženske. Vse pravice, ki so z njo povezane, kot je na primer posvajanje otrok, pa so pridržane samo njej. Prepričani smo, da je družina del kulture, vrednot in identitete hrvaškega naroda in da je pomembno, kaj večina ljudi v naši državi misli o njej. Da ne bi neke manjše skupine, ki imajo drugačno mnenje, brez demokratičnih procesov vplivale na tako pomembne stvari v naši družbi kot sta poroka in posvajanje otrok.“
Željka Marić je za naš radio še povedala, da je na tisoče prostovoljcev civilne iniciative V imenu družine pretekli teden javnosti predstavljajo razloge za razpis referenduma. Podpise bodo zbirali od danes pa do 26. maja na več kot 2000 krajih po vsej Hrvaški in sicer pred katoliškimi in pravoslavnimi cerkvami, pred džamijami, na fakultetah vseh hrvaških univerz ter na najbolj obiskanih krajih večjih mest. Zbrati morajo namreč vsaj 375 tisoč podpisov.