Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

Kakšna bo prihodnost Evrope?

Svet | 09.05.2013, 13:04

Danes praznujemo Dan Evrope. Na današnji dan leta 1950 je namreč francoski zunanji minister Robert Schuman predstavil predlog o ustanovitvi Evropske skupnosti premoga in jekla. Ta pobuda velja za začetek gospodarskega združevanja evropskih držav. V naslednjem letu so se tako povezale Zvezna republika Nemčija, Francija, Italija, Belgija Nizozemska in Luksemburg. Schumanov načrt je temeljno izhodišče za današnjo združeno Evropo. V času gospodarske krize in krize vrednot pa se mnogi sprašujejo, kakšna bo prihodnost stare celine.

Blaženi papež Janez Pavel II., ki je doživel razdeljenost Evrope in grozote druge svetovne vojne, nacizma in komunizma je večkrat poudarjal, da naj bi Evropi vrnili njeno krščansko dušo. Tudi vrhovni predstojnik kapucinov Br. Mauro Jőhri je prepričan, da Evropa danes nima več krščanske duše, nekega močnega mita, ki bi jo povezal. Zato moramo biti po njegovih besedah verodostojni v tem, kar živimo. Tudi skupnosti kapucinov ponekod živijo v zelo sekulariziranih okoljih. Ker pa se bratje povezujejo v molitvi, dajejo prostor revnim, to prinaša sadove. "Nekdo iz Francije mi je rekel: Vaša skupnost je postala duša mesta. Če bomo vztrajali v molitvenem življenju, v skupnosti, se bodo ljudje prej ali slej začeli spraševati kaj je to. Dokler živimo v tem obdobju upornosti proti krščanstvu, pa moramo biti potrpežljivi. Nekoč se bodo vrnili. Ne moremo pa od nikogar pričakovati in zahtevati. Moramo namreč gledati naprej in vedeti, da za vsem kar delamo mi, deluje Bog," je še prepričan br. Mauro Jőrhi.

Kot odgovor na pričakovanja mnogih, da bi Evropi vrnili njeno krščansko dušo, so se evropska krščanska gibanja in skupnosti začela povezovati in tako so leta 2004 prvič pripravila srečanje Skupaj za Evropo. Čeprav jih zaznamujejo različne karizme, pa se združujejo v skupnih projektih kot na primer za družino, življenje, pravičnejšo razdelitev dobrin, mir in podobno. "Ko gledamo danes stanje Evrope evra, vidimo, da je Evropa evra na točki, da lahko tudi razpade. In zato želimo povrniti Evropi dušo, dati Evropi duha, krščanske korenine, ki so korenine Evrope. Vidimo namreč, da je rešitev za Evropo prav v krščanskih vrednotah," je povedala Marjana Snoj iz odbora za povezovanje med gibanji v Sloveniji.

Kljub temu, da Evropa težko prizna svoje krščanske korenine in še težje krščansko prihodnost, pa jo že v zastavi zaznamuje Marijina prisotnost. Umetnik, ki si jo je zamislil, je izbral modro Marijino barvo in dvanajst zvezd, ki kronajo njeno glavo, saj je ravno takrat Evropsko unijo sestavljalo dvanajst držav. Tudi sam začetek povezovanja evropskih držav temelji na krščanskih vrednotah. Francoski politik Robert Schuman je bil skupaj z Nemcem Konradom Adenauerjem, Italijanom Alcidem de Gasperijem, sonarodnjakom Jenaom Monetom ter nekaterimi drugimi zagovornik ideje evropske povezanosti, ki naj bi preprečila vojne in gradila mir. Schuman je bil goreč katoličan, vsak dan je hodil k sveti maši in živel v celibatu. Politiko je smatral kot svoj duhovni laiški poklic. Postopek za njegovo beatifikacijo se je začel leta 1985, leta 2004 pa je bil zaključen škofijski postopek. Povejmo še to, da prav letos obhajamo Schumanovo leto, ki ga bomo sklenili 4. septembra ob 50. obletnici njegove smrti.

Svet, Evropska Unija
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.