Gosta dr. Mojca Gabrijelčič Blenkuš in Boris Koprivnikar
Zdravo staranje
| 05.04.2013, 11:30 Blaž Lesnik
V Ponedeljkovi 17-ti, ki vsak prvi ponedeljek v mesecu odpira zdravstvene teme, smo tokrat govorili o zdravem staranju. To, kaj pravzaprav pomeni zdravo se starati in kako se zdravo postarati, raziskuje projekt PANGeA, v imenu katerega je spregovorila dr. Mojca Gabrijelčič Blenkuš. Izkušnje iz neposrednega dela s starostniki je z nami delil tudi predsednik Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Boris Koprivnikar.
Pravimo, da imamo tri življenjska obdobja. Na drugo obdobje aktivnosti, zaposlitve, se pripravljamo več let z izobraževanjem. Na tretje življenjsko obdobje (starost) se ne pripravljamo. „To je novo obdobje, nov način bivanja in tudi na to se moramo začeti pripravljati“, je poudaril gost tokratne zdravstvene oddaje Boris Koprivnikar.
Projekt PANGeA raziskuje zdravo prehrano in telesno dejavnost z namenom, da bi z rezultati podprli zdravo staranje. „Danes govorimo o konceptu dolgo žive družbe, govorimo o tem, da se populacija stara, že zdaj imamo več kot 15% starejših, pričakuje se, da bo do leta 2050 tretjina starejših nad 65 let. Gre torej za trend, na katerega bi morala vsaka družba, kjer se ta proces odvija, odgovoriti“, je opozorila dr. Mojca Gabrijelčič Blenkuš.
Iz študije 14 dnevnega ležanja, ki je del projekta in je bila izvedena lani, so izšli zanimivi rezultati: Kognitivni trening, izvajan med ležanjem, pri popolni gibalni neaktivnosti namreč prispeva k manjšemu upadu tako kognitivnih kot motoričnih funkcij. Ohranja tudi boljši vzorec hoje, kar deluje preventivno pred padci.
Naslednja faza projekta se bo odvijala v mesecu aprilu v Kopru, maja v Ljubljani in septembra v Kranju. Z množičnimi meritvami bi radi s pomočjo prostovoljcev – zdravih in aktivnih posameznikov, starejših od 60 let, izmerili parametre zdravega staranja. Povedano drugače: cilj je ugotoviti, kako je treba živeti (gibanje, prehrana), da je lahko posameznik čim dlje samostojen, aktiven in da ostane v svojem življenjskem slogu. „Iz tega bomo pripravili smernice, ki si jih želimo prenesti v lokalno okolje (domovi za starejše) tako za prehrano kot telesno dejavnost, predvsem pa pripraviti fizioterapevtske protokole v bolnišnicah, zdraviliščih in domovih“, je v oddaji povedala dr. Mojca Gabrijelčič Blenkuš.
V izvedbo aktivnosti projekta se vključuje tudi mreža MATiJA. Gre za nekaj takega kot „Google za starejše“, kjer ti lahko dobijo vse potrebne informacije ali „Facebook za starejše“ (sklepanje novih prijateljstev) ali “eBay za starejše“, saj bodo na telefonski številki lahko naročali storitve in izdelke in ob tem dobili informacije o tem, kako so s ponudbo storitev in blaga zadovoljni drugi uporabniki.
Več o projektu MATiJa in PANGeA tudi v aprilski številki revije PRO!