Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Irski škofje: Zakonska zveza pomeni več kot samo ljubezen in obljuba

Svet | 27.04.2013, 15:30

Ustavna komisija na Irskem je pred dnevi odobrila predlog zakona o istospolnih porokah. Kar 79 odstotkov članov komisije je glasovalo za spremembo ustave, ki bi istospolnih parom dovolila sklenitev zakona in posvojitev otrok.

Tajništvo Irske škofovske konference to odločitev opisuje kot „razočarljivo“, a obenem vidi, da imajo zadnjo besedo pri tem vseeno prebivalci Irske. „Katoliška Cerkev bo še naprej spodbujala in iskala načine kako varovati edinstvenost zakona med moškim in žensko, saj le ta najbolje služi otrokom in družbi.“

Irska škofovska konferenca je pisno predlagala omenjeni komisiji, naj si vzame dovolj časa za razpravo o pomembnosti družine, ki temelji na zakonu med moškim in žensko. Irski škofje so ustavno komisijo obenem še opomnili, naj pretehta ne samo etične in prave vidike spremembe ustave, ampak tudi možne posledice, ki bi nastale v odnosu med družino in državo, še posebej kar zadeva pravice otrok. Dalje v dokumentu pišejo, da se ne strinjajo s predloženo definicijo zakonske zveze, saj bi ta temeljila izključno na ljubezni in medsebojni obljubi med dvema osebama. Ob tem irski škofje opominjajo na ozkost te definicije, saj zakonska zveza pomeni mnogo več kot ljubezen in obljuba, tako zunaj kot znotraj pravnih okvirjev. „Država namreč priznava zakonsko zvezo, ko ta prinaša edinstvene in kakovostne ugodnosti otroku in družbi,“ pišejo irski škofje.

Odobritev predloga zakona o istospolnih porokah gre sedaj na vlado, ta pa bo imela na voljo štiri mesece, da se s svojimi člani posveti o spremembi ustave. Četudi se bo irska vlada odločila spremeniti ustavo, bo o legalizacije istospolnih porok na koncu odločil ljudski referendum.

Med razpravo, ki je pred dnevi potekala znotraj ustavne komisije, sta spregovorila tudi škof mesta Kilmore, Leo Philip O'Reilly, predsednik Škofijskega sveta za zakon in družino, in Breda McDonald, članica istega Sveta. Oba sta poudarila, da je „družina, ki temelji na zakonski zvezi, najpomembnejša institucija v kakršni koli družbi, in da bi sprememba narave zakona, pomenila razjedati vogelni kamen naše družbe“.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...