Papež Frančišek: Ne hoditi po "poti dolžnosti", ampak po "poti ljubezni"
Svet | 19.04.2013, 23:42
Božjo besedo je potrebno sprejeti s ponižnostjo, saj je beseda ljubezni. Le tako vstopi v srce in spremeni življenje. To je sporočilo petkove pridige papeža Frančiška med jutranjo mašo v kapeli Doma sv. Marte.
Danes je v središču dnevne Božje besede "Jezus, ki govori". Jezusov glas, je zatrdil papež Frančišek, gre preko našega razuma in prispe do srca. Jezus namreč išče naše spreobrnjenje. Ko spregovori Pavlu in Hananiju, se ta dva odzoveta zmedeno, a hkrati z odprtim srcem. Pismouki se odzovejo drugače, začnejo razpravljati med seboj in ostro oporekati Jezusovim besedam. Odziv prvih dveh je bil po papeževih besedah enak odzivu velikih osebnosti v zgodovini odrešenja. Med njimi so na primer Jeremija, Izaija, Mojzes ali Marija. Nikomur od njih ni bilo lahko, a odgovorili so ponižno, kot nekdo, ki Božjo besedo sprejme s srcem. Pismouki pa so nasprotno odgovorili le z glavo.
Papež Frančišek je nato razložil, kdo so tisti, ki odgovorijo le z glavo: "To so veliki ideologi." Tisti, ki hodijo le po "poti dolžnosti". Širijo moralizem, ki izvira iz uresničevanja evangelija le toliko, kolikor ga dojamejo z razumom. A Jezusova beseda gre v srce, saj prinaša ljubezen in nam omogoča ljubiti. V njej je tudi lepota in pot spreobrnjenja. Ideologi, ki razpravljajo na intelektualni ravni, tako ovirajo pot ljubezni. Kadar se v Cerkev in v duh evangelija vrine ideologija, je poudaril papež, se ne razume več ničesar.
Vsaka ideološka interpretacija evangelija, s katerekoli strani pride, je "ponarejanje evangelija". V zgodovini Cerkve je bilo mogoče videti, da taki ideologi postanejo "intelektualci brez nadarjenosti, moralisti brez dobrote". Prav tako ne razumejo ničesar o lepoti, je še dodal papež Frančišek. Zgodi se le, da ti, ki hodijo po poti dolžnosti, vse breme naložijo na ramena vernikov.
Pot ljubezni, pot evangelija pa je nasprotno preprosta. Je pot, ki so jo razumeli svetniki. "Svetniki so tisti, ki vodijo Cerkev naprej." Hodijo namreč po poti spreobrnjenja, poti ponižnosti, ljubezni, poti srca, lepote. Prosimo torej Gospoda za Cerkev, je sklenil papež Frančišek, da bi jo osvobodil vsake ideološke interpretacije in odprl njeno srce za preprost evangelij – to je evangelij, ki nam govori o ljubezni, ki prinaša ljubezen in je lep, ki tudi nas dela lepe z lepoto svetosti.
Vir: Radio Vatikan