Državljanska vojna v Siriji bi lahko trajala še dolgo
Svet | 18.04.2013, 09:26
Štirje ugrabljeni italijanski novinarji v Siriji so spet na prostosti. Konec tedna so se vrnili v Rim. Novinarji so na nekdaj krščanskem območju v Siriji pripravljali prispevek o tamkajšnji katoliški skupnosti, ko so jih ugrabili islamistični vstajniki. Ena od novinark je povedala, da so v dneh ugrabitve doživeli dobro in zlo.
Italijanka Susan Dabbous, ki ima sirske korenine in je bila v Siriji kot svobodna novinarka je za Radio Vatikan povedala, da so devet dni doživljali dobro in hudo. „Zlasti na začetku je bilo slabo. Skupina je grozila, da mi bo odsekala roko, če bom o njih napisala članek. Bala sem se in mislila, da bom umrla. Vprašala sem jih, ali me naučijo, kako molijo. Tako sem se hotela bolje vživeti, saj sem mislila, da bom pri njih ostala več mesecev.“
V tem položaju, se je tudi jasno zavedela, kaj v življenju zares šteje: „Protislovno pri takšni izkušnji je, da ti izjemno odpre oči, koliko ljudi te ljubi in kako preprosto je lahko življenje, ko imaš nekaj malo pomembnih reči: zdravje, vero in ljudi, ki te imajo radi.“
Razvoj dogodkov v Siriji je po njenih besedah v celoti težko oceniti. „Ta državljanska vojna bi lahko trajala še dolgo, verjetno že sploh ni več državljanska vojna, saj je tam zdaj že veliko tujcev, ki se borijo proti Assadu. Medtem je nastala zelo odkrita vojna in vojna, ki jo je zelo težko interpretirati. Prav zares ne vem, kakšno napoved naj podam za prihodnost.“
Na vprašanje, ali bi svojim zahodnim kolegom odsvetovala potovanje v Sirijo, je Dabbousova odgovorila: „V začetku sem sicer odsvetovala, zdaj pa mislim, da bi bilo vendarle bolje, da bi bili v Siriji. Če izginja pozornost na neko deželo, potem se tam povečini tudi dogajajo največje grozovitosti. Seveda pa bodo nekateri ugovarjali, da tako ali tako ne more biti slabše kakor doslej.“
V državljanski vojni v Siriji vedno znova prihaja do napadov na novinarje – storilci so vladni vojaki pa tudi vstajniki. Na veliki petek so ostrostrelci merili na dolgoletnega dopisnika televizije ARD Jörga Armbrustra. Zaradi hudih poškodb so ga morali operirati.