Papež in Ban Ki Moon o skupnem zavzemanju za mir v svetu
Svet | 09.04.2013, 14:57
Papež Frančišek je dopoldne sprejel generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Moona. V pogovoru sta se dotaknila najbolj perečih vprašanj, ki zadevajo naš planet. Med drugim sta spregovorila o Siriji, Severni in Južni Koreji ter o vlogi Združenih narodov pri graditvi miru. Dotaknila sta se tudi vprašanja trgovine z ljudmi in trpljenja beguncev.
Papež Frančišek je spregovoril o prispevku Katoliške Cerkve k spodbujanju dostojanstva vsakega človeka in širjenju kulture srečanja, ki bo prispevala k uresničevanju ciljev Združenih narodov. Generalni sekretar Združenih narodov pa je kot prednostne naloge v prihodnje izpostavil preprečevanje konfliktov, mednarodno solidarnost ter enak ekonomski razvoj za vse.
Po srečanju s papežem Frančiškom je generalni tajnik Združenih narodov Ban Ki Moon novinarjem spregovoril, o vlogi svetega očeta pri gradnji miru v svetu in varovanju človekovih pravic. „Svetemu očetu sem povedal, da je izbor njegovega imena po Frančišku Asiškem močno sporočilo za številne cilje Združenih narodov. Papež se glasno zavzema za revne. Cenim njegovo globoko ponižnost ter gorečo željo, da bi spremenil položaj življenja ljudi“, je v pogovoru za Radio Vatikan zatrdil Ban Ki Moon, ki se je s svetim očetom srečal točno tisoč dni pred rokom, do katerega so si zadali uresničiti razvojne cilje tisočletja. Pogovarjala sta se o tem, kako uveljaviti v svetu družbeno pravičnost. Generalnega sekretarja Združenih narodov pa je navdušila tudi papeževa odločenost graditi mostove med različnimi verskimi skupnostmi. Medverski dialog lahko namreč po njegovem prepričanju odpre poti novim vrednotam, nas vodi do strpnosti in do miru. Srečanje s papežem Frančiškom je označil kot zelo spodbudno in polno upanja. Sveti oče je po njegovih besedah človek miru in delovanja, je glas tistih, ki nimajo glasu. Zato ga je povabil, da čim prej, ko bo mogoče, obišče Združene narode. „Papež je izrazil globoko upanje in svojo bližino vsem trpečim, še posebej v Izraelu in Palestini, na Korejskem polotoku, v Kongu in Siriji. Zato sem mu povedal, da ga cenim kot duhovnega voditelja zaradi njegovega navdiha in sočutja. Prav to je tisto, kar se trudim izvrševati tudi jaz preko Združenih narodov in sem ga zato od srca prosil za njegovo podporo“, je še po pogovoru s svetim očetom še dejal Ban Ki Moon.