Avstrijski laiki poživljajo Cerkev
Svet | 03.04.2013, 10:51
Med izzivi, s katerimi se danes srečuje Cerkev, je tudi upad duhovniških poklicev, zaradi česar je težko nadaljevati tiste naloge, ki so jih nekdaj opravljali duhovniki.
Po drugi strani pa je 2. vatikanski cerkveni zbor podelil laikom veliko dostojanstvo, ko je odprl vrata za konkretno delovanje vernikov v okolju župnije. Delajo skupaj in včasih prevzemajo osrednje vloge v dejavnostih, ki so jih prej opravljali duhovniki. Objavljamo nekaj izkušenj avstrijskih župnij, v katerih člani pripadajo župnijskemu Gibanju fokolarov.
Brigitte pripada manjši pastoralni ekipi, ki je zadolžena za župnijo. Ukvarja se z bogoslužjem in služenjem bolnim. Ekipi je zaupano celotno vodenje župnije, ker ima župnik pet župnij. To ni lahka vloga, saj so pastoralne ekipe nove tudi v Avstriji. Vpeljal jih je kardinal Schönborn, da bi dal laikom več odgovornosti. Tako so duhovniki bolj prosti za opravljanje tistih služb, ki so jim lastne izključno kot posvečenim duhovnikom.
Drug primer je Rif, vasica pri mestu Hallein v deželi Salzburg. Ker je krščanska skupnost rasla, je bilo potrebno zgraditi novo cerkev. Duhovnik, redovnica in izredna duhovna asistenta skrbijo za tri župnije v pastoralni enoti. Ena od teh župnij je mlajša, drugi dve izhajata iz časa salzburške visoke buržoazije.
Na Dunaju je Gabi pastoralni asistent in dela vse, kar je potrebno, da župnija deluje. V župnijski pastoralni svet je uspel vnesti navdušenje, tako da je ustanovil skupine, v katerih si lahko ljudje izmenjujejo svoje izkušnje ob Božji besedi.
Maria Rudorg je pustila stalno službo v trgovini, da bi bila pomagala skupnosti duhovnikov. Ko se duhovniki menjavajo in prihajajo novi iz drugih dežel, jim pomaga, da se vklopijo v evropsko kulturo. Gre torej za laike, ki so srce krščanske skupnosti in hkrati prispevajo k temu, da je Cerkev živa. Zato ne dajejo vtisa o vedno manjši Cerkvi, ampak o Cerkvi, ki raste in zori in ima veliko več ponuditi družbi in svetu.