Papež nepričakovano blagoslovil zaposlene v Vatikanu
Svet | 27.03.2013, 19:40
Danes zjutraj je kardinal Angelo Comastri v baziliki sv. Petra daroval sveto mašo za zaposlene v Vatikanu. Na koncu se je zbranim nepričakovano pridružil tudi papež Frančišek in jim podelil blagoslov. Še pred tem pa jih je kratko nagovoril.
Papež se je vsem zahvalil za njihovo delo, ki je pogosto skrito, a kljub temu teče dalje, in jih spodbudil k bratski molitvi eden za drugega. Prosil pa je tudi za molitev zase: „Potrebujem jo, ker sem grešnik kakor vsi. A želim biti zvest Gospodu. Molite zame.“ Nato je papež vsem zaželel še veselo veliko noč.
Nadduhovnik vatikanske bazilike Comastri pa je v kratkem pozdravu svetemu očetu izrazil veselje in hvaležnost vseh za njegov neobičajen obisk. Nato je spomnil na dogodek iz življenja papeža Janeza XXIII. Dan po izvolitvi je svojemu tajniku žalosten zaupal, kako je doživel veliko ponižanje. Med kardinali, ki so mu v znamenje pokorščine v skladu s takratnimi običaji kleče poljubili nogo, je bil tudi kardinal Elia Della Costa, ki ga je sam smatral za svetega človeka. In zato se je počutil ponižanega. Janez XXIII. je tajniku nato dejal: "Te stvari se morajo spremeniti. Potrebno je, da se Cerkev okopa v preprostosti in ponižnosti. Takrat se bo Kristusova luč svetila na obličju Cerkve." Prav to pa je tisto, je sklenil kardinal Comastri, kar sedaj dela papež Frančišek.
Papež: Nikoli ne govorimo slabo o drugem
Sicer pa je papež Frančišek tudi danes zjutraj v kapeli Doma sv. Marte v Vatikanu daroval sveto mašo. Med pridigo je na kratko razmišljal o današnjem evangeljskem odlomku in izdajo Juda Iškarjota primerjal z opravljanjem. Juda je Jezusa izdal za trideset srebrnikov.
„Jezus je kot tržno blago: prodan je,“ je dejal papež. Tudi na trgu zgodovine, na trgu našega življenja se velikokrat zgodi, da izberemo trideset srebrnikov in Jezusa pustimo ob strani, gledamo Gospoda, ki je prodan. In včasih s svojimi brati, prijatelji, med sabo, delamo isto, in sicer takrat, ko govorimo drug o drugem, opravljamo drug drugega; to je isto, kar je storil Juda. Papež Frančišek je pozval, naj nikoli ne govorimo o drugem slabo. Ko je Juda prišel do Jezusa, je bilo njegovo srce zaprto, ni razmišljal, ni imel ljubezni in ne prijateljstva. „Tako tudi mi, ko opravljamo, nimamo ljubezni, nimamo prijateljstva, in vse postane trgovina: prodamo svoje prijatelje, svoje sorodnike.“ Papež je spodbudil, naj prosimo za odpuščanje in milost, da ne bi nikogar opravljali.
Vir: Radio Vatikan