
Križev pot v Koloseju | (foto: nn)
Besedila za križev pot tokrat pripravili mladi Libanonci
Svet | 29.03.2013, 00:30
Na današnji veliki petek bo papež Frančišek popoldne v baziliki sv. Petra v Vatikanu vodil obrede, zvečer ob 21.15 pa se bo v rimskem Koloseju udeležil tradicionalnega križevega pota. Zbrane bo tudi nagovoril.
Besedila za križev pot v Koloseju bodo tokrat izražala upanja in hrepenenja narodov Bližnjega vzhoda. Predhodnik papeža Frančiška, Benedikt XVI. jih je namreč zaupal mladim iz Libanona pod pokroviteljstvom maronitskega patriarha kardinala Béchare Boutrosa Raïja. Skupina mladih je v duhovnih premišljevanjih razgrnila trpljenje sodobnega sveta ter njegovo upanje.
Pomen križevega pota je po besedah libanonskega patriarha v tem, da se vsak lahko najde v Kristusovem obličju ter najde luč in moč, da nosi svoj križ. In katerih vidikov trpljenja sodobnega človeka so se mladi v svojih premišljevanjih dotaknili? „Vojne, nasilja, pričakovanja mladih, ki se znajdejo pred negotovo prihodnostjo, trpljenja migrantov, nerešljivih problemov mladih. Mednarodna skupnost namreč ne poskuša najti rešitve na probleme miru in pravičnosti,“ je povedal libanonski patriah.
Na Bližnjem Vzhodu namreč doživljajo problem palestinskega vprašanja, tragedijo vojne v Siriji, sobivanja z muslimani, problem fundamentalistov. Odgovore bodo iskali tudi v apostolskem pismu Benedikta XVI., v katerem jih vabi k edinosti, občestvu in h gradnji mostov z drugimi cerkvami in verstvi. Tako naj bi pričevali za Kristusovo ljubezen. Meditacije zato odstirajo tudi pot upanja. „Prepričani smo namreč, da se postaje križevega pota ne končajo. Moge tradicije naših Cerkva imajo tudi 15. postajo in sicer Jezusovo vstajenje. Ne ustavimo se torej pri velikem petku, ampak pridemo do nedelje,“ je povedal libanonski patriarh. In katero sporočilo želijo libanonski mladi poslati v svet? „Vrednoto miru, krik proti nepravičnosti, saj s svojimi očmi vidijo številne nepravičnosti. Mislim, da je Benedikt XVI. preroško želel, da bi mladi v imenu vsega človeštva izrazili njihov krik bolečine, upanja in pravičnosti,“ je še povedal libanonski maronitski patrirah Rai.