VIDEO: Papež: Najmočnejše Jezusovo sporočilo je usmiljenje
Svet | 17.03.2013, 11:02
Papež Frančišek je dopoldne v cerkvi sv. Ane daroval sveto mašo. V nagovoru se je navezal na današnji evangeljski odlomek, kjer Jezus odpusti prešuštnici. Poudaril je, da je Jezusovo najmočnejše sporočilo človeštvu prav usmiljenje.
Papež je poudaril dva trenutka Jezusove samote, ki prihajata do izraza v današnjem evangeliju in sicer: najprej je šel Jezus sam na goro molit, potem pa so ga na koncu ljudje pustili samega z ženo. Bil je sam, vendar v samoti, polni sadov. Najprej v molitvi z Očetom in potem v usmiljenju s tisto ženo. Vse ljudstvo pa je šlo k njemu. Želeli so slišati Jezusove besede, potrebovali so Božjo besedo. Drugi medtem niso čutili ničesar, niso mogli čutiti ničesar. In to so tisti, ki so hoteli obsoditi to žensko.
Tudi mi smo po papeževih besedah to ljudstvo, ki po eni strani želi slišati Jezusa, po drugi strani pa bi radi obsojali druge ljudi. Jezusovo sporočilo pa je usmiljenje. „Zame je to najmočnejše Gospodovo sporočilo: Usmiljenje. Sam je rekel: Nisem prišel za pravične, ampak za grešnike,“ je dejal papež. Zatem je spomnil na pogovor med ljudmi potem, ko je poklical Mateja. Obrekovali so ga, ker obiskuje grešnike.
K nam Jezus po papeževih besedah torej pride, ko priznamo, da smo grešniki. „Če pa smo kot tisti Farizej pred oltarjem, ki pravi: zahvaljujem se ti, da nisem kot ta cestninar..., ne poznamo Gospodovega srca in ne bomo nikoli imeli veselja, da bi občutili to usmiljenje,“ je zatrdil papež in dodal, da se ni lahko prepustiti Božjemu usmiljenju, ker je to nerazumljivo brezno. „Vendar moramo to storiti,“ je poudaril. Kdo bi lahko rekel: 'Oh, oče, če bi poznali moje življenje, mi tega ne bi govorili.' 'Zakaj? Kaj si storil?' 'Hude stvari', bi odgovoril ta človek. „Še bolje! Pojdi k Jezusu: njemu je všeč, če mu poveš te stvari! On jih pozabi! Ima to posebno lastnost pozabljanja, poljubi te in objame in ti pravi: Tudi jaz te ne bom obsodil: Pojdi in odslej ne greši več,“ je zbranim na srce položil papež Frančišek. Naslednji mesec se spet v enakih okoliščinah vrnemo h Gospodu. On pa se po papeževih besedah nikoli ne naveliča odpuščati. „Mi se naveličamo prositi odpuščanja. On pa se ne naveliča nikoli. Prosimo za to milost,“ je svoj nenapisani nagovor sklenil papež Frančišek.
Ob sklepu svete maše je papežu vikar za Vatikan kardinal Angelo Comastri spregovoril o nekaterih ganljivih trenutkih ob njegovi izvolitvi. Ko je iz lože vatikanske bazilike nagovoril ljudi, naj molijo zanj so trenutki globoke tišine približali okus Betlehema, okus evangelija, kar je mnogim, tudi kardinalu Comastriju privabilo solze v oči. Ime Frančišek pa po besedah kardinala Comastrija izraža tudi željo, da bi se vrnili k prvotni gorečnosti krščanstva.
Po maši pa je papež znova presenetil. Postavil se je ob izhodna vrata cerkve sv. Ane in kot podeželski župnik pozdravljal ljudi, ki so prihajali iz cerkve. Z vsakim je spregovoril kakšno besedo, otroke pa je predvsem prosil, naj molijo zanj. Enega med njimi je vprašal: „Si prepričan, da res moliš zame?“ Nekemu župniku, ki ga je prosil, naj moli za njegove pastoralne dejavnosti, pa je dejal: „Pojdi naprej brez strahu!“ Zatem je papež Frančišek pozdravil še vse ostale, ki so ga čakali zunaj, mnoge je objel in jim stisnil roko. Vsa ta znamenja, s katerimi nas vsak dan preseneča, nam kažejo, da je papež Frančišek res oče vsakega posebej in zato ne le vernikov, ampak vsega človeštva.