V Vatikanu se začenja konklave
Svet | 12.03.2013, 02:21
V Vatikanu se danes začenja konklave, na katerem bo izbran naslednik Benedikta XVI., ki je odstopil zadnji dan februarja. Dopoldne bo v baziliki svetega Petra dekan kardinalskega zbora Angelo Sodano daroval sveto mašo za izvolitev papeža, popoldne bo v Sikstinski kapeli že prva meditacija, ki bi ji lahko sledil tudi prvi krog glasovanja.
Novega papeža bo izbiralo 115 kardinalov volivcev. Prihajajo iz vseh celin in so različnih narodnosti. Najštevilčneje je zastopana Evropa, saj je kar 60 kardinalov volivcev iz evropskih držav, 33 jih prihaja iz Severne in Južne Amerike, 11 iz Afrike, 10 iz Azije in eden iz Oceanije. Med državami je najštevilčneje zastopana Italija, saj jih je od tam kar 28, sledijo ZDA z 11 kardinali in Nemčija s 6. Iz Brazilije, Španije in Indije prihaja po 5 kardinalov. Brez predstavnika sta ostali Indonezija in Velika Britanija, saj sta se kardinala zaradi bolezni oziroma osebnih razlogov odpovedala volitvam novega svetega očeta. Na tokratnem konklavu bodo zastopane tudi države, ki jih ni bilo na zadnjih volitvah papeža leta 2005. Med njimi so Hong Kong, Egipt in Kenija.
Novega svetega očeta lahko volijo le kardinali, ki na dan smrti ali odstopa prejšnjega papeža še niso dopolnili 80 let. Na tokratnem konklavu bo najstarejši kardinal Walter Kasper, ki je 80 let dopolnil 5. marca, torej že po izpraznitvi apostolskega sedeža. Med najmlajšimi kardinali volivci sta indijski kardinal Baselios Cleemis Thottunkal, ki še ni dopolnil 54 let, in filipinski kardinal Luis Antonio Tagle, ki bo 56 let dopolnil junija. Povprečna starost kardinalov volivcev je 71 let.
Kardinali volivci se bodo zjutraj preselili v Dom svete Marte v Vatikanu, kjer bodo bivali ves čas konklava. Pri sveti maši za izvolitev papeža, ki se bo v vatikanski baziliki začela ob 10. uri, se bodo zbrali tudi kardinali nevolivci. Ob 16.30 se bo pri Pavlinski kapeli v apostolski palači začela procesija, v kateri bodo kardinali volivci med petjem litanij vseh svetnikov odšli v Sikstinsko kapelo, kjer bodo prisegli k molčečnosti. Kardinalom volivcem je prepovedan in onemogočen vsak stik z zunanjim svetom, tako v Sikstinski kapeli kot tudi v Domu svete Marte. Stroga molčečnost prav tako veže vse osebje, ki skrbi za nemoten potek konklava. Vsak, ki prekrši zaupnost konklava je avtomatično izobčen.
Po začetku konklava bo najprej na vrsti meditacija, če bodo želeli, bodo kardinali volivci po njej lahko opravili že prvi krog glasovanja. Do izvolitve novega papeža se bodo kardinali vsako jutro zbrali v Sikstinski kapeli od 9.30 in najprej molili hvalnice. Sledilo bo glasovanje. Ob 12.30 se bodo vrnili v Dom svete Marte. V Sikstinsko kapelo se bodo znova vrnili ob 16h, sledilo bo glasovanje, ob 19.15 molitev večernic in nato vrnitev v Dom svete Marte. Vsakič potekata dva kroga glasovanja, kardinali volivci torej glasujejo štirikrat na dan. Za izvolitev papeža bo potrebna dvotretjinska večina, kar pomeni, da bo moral kandidat dobiti 77 glasov kardinalov volivcev. Če jim novega papeža ne bo uspelo izbrati v treh dneh, bodo volitve za en dan prekinjene, dan premora bo namenjen molitvi, pogovorom in duhovni spodbudi.
Rezultate bo sporočal dim nad streho Sikstinske kapele. Opazovali ga bomo lahko vsak dan okoli 12. in okoli 19. ure. Do izvolitve papeža bo dim črne barve. Takoj ko bo papež izvoljen, kar se lahko zgodi tudi sredi dopoldneva ali popoldneva, se bo pojavil dim bele barve. Z besedami Habemus Papam nam bo ime novega papeža iz lože vatikanske bazilike oznanil kardinal protodiakon. Nato bo Petrov naslednik prvič nagovoril Božje ljudstvo in podelil apostolski blagoslov urbi et orbi oziroma mestu in svetu.