Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

VIDEO: Izzivi novega papeža?

Svet | 12.03.2013, 14:12

Kardinali so se dopoldne zbrali še na zadnji kongregaciji, preden bodo jutri odšli v konklave. Spregovorilo je kar 28 kardinalov. Med drugimi so se spregovorili o boljšem nadzoru nad gospodarskimi zadevami Cerkve. Dotaknili pa so se tudi pričakovanj, ki jih ima Cerkev do novega papeža.

Kardinali so se pogovarjali o različnih izzivih, na katere bo moral odgovoriti novi papež. Med drugim so izpostavili zahtevo po novi evangelizaciji in odnos s sodobno kulturo. Papež pa se bo moral soočati tudi drugimi vprašanji kot so splav, bioetika, ločeni pari in pravo razumevanje zakonske zveze. Tudi zaradi vsega omenjenega bo vprašanje družine ena pomembnejših nalog, ki čaka novega papeža. Kardinal Sean O'Malley pravi, da je družina vsekakor prioriteta Cerkve. „Veliko moramo še storiti, da bi ljudje spoznali pravi pomen zakonske zveze. Ljudje so odprti za evangelij življenja, v luči nove evangelizacije mora to biti veselo. Biti moramo za življenje in ljudem predstaviti, zakaj je to tako pomembno.“

Med izzivi, ki čakajo novega papeža bo tudi naraščajoča verska nestrpnost. Tajnik za odnose z državami pri Svetem sedežu Dominique Mamberti: „Podatki kažejo, da posledice naraščanja verske nestrpnosti po svetu najbolj občutijo kristjani, ki so med najbolj diskriminiranimi, celo med članicami Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi. V nekaterih državah še vedno obstajajo nestrpnost, diskriminatorna zakonodaja ter odločitve in obnašanje, ki skušajo zanikati versko svobodo, kar občutijo tako katoliška Cerkev kot ostale krščanske skupnosti.“

Kristjani so preganjani najprej tam, kjer so manjšina. Druga oblika je preganjanje, ki ga podpira država. Primera sta Kitajska, kjer vero nadzira oblast, in Savdska Arabija, ki kristjanom ne priznava pravice svobodnega izpovedovanja vere. Takšne države pogosto nimajo diplomatskih vezi z Vatikanom.

Tretjo obliko preganjanja včasih težko prepoznamo, je tudi manj nasilna. Gre za socialno preganjanje kristjanov. V državah, kot so ZDA in Filipini, ga lahko zaznamo v zdravstveni zakonodaji. V Evropi so na primer kristjani lahko prikrito preganjani, če na delovnem mestu nosijo znamenje križa ali glasno nasprotujejo porokam istospolnih parov.

Kot smo že omenili, bo ena od nalog novega papeža veliko pozornosti nameniti tudi odnosom znotraj rimske kurije. Poleg tega so Katoliško Cerkev globoko pretresle spolne zlorabe, ki so jih zagrešili duhovniki. Benedikt XVI. se je kot papež za ta dejanja večkrat opravičil in se tudi srečal z žrtvami. Kardinal Francis George pravi, da delo še ni končano in da ga bo moral nadaljevati novi papež. „Žrtve so še vedno tu. Rane so pogosto vtisnjene globoko v njihova srca in podzavest. Dokler se ne zacelijo, jih občutimo tudi mi. To bo trajalo še zelo dolgo. Tega se bo moral zavedati tudi novi papež.“

Benedikt XVI. je med ukrepi na tem področju določil strožje kriterije za sprejem v semenišča, nad čemer bdi kongregacija za duhovščino. Novega papeža čaka preverjanje učinkovitosti teh ukrepov.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...