Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Potrebujemo papeža, ki bo spodbujal rimsko kurijo

Svet | 08.03.2013, 11:45

Med kardinali volivci sta tudi Daniel DiNardo iz Združenih držav Amerike in Georg Pell iz Avstralije. Prvi si želi novega papeža, ki bo prepričan Jezusov učenec, kardinal Pell pa poudarja, da bo moral novi papež spodbuditi dobre odnose znotraj rimske kurije. Med tistimi, ki bodo volili novega papeža je tudi šrilanški kardinal z najdaljšim imenom Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don.

Nadškof škofije Galveston-Houston kardinal Daniel DiNardo je eden izmed kardinalov volivcev iz Združenih držav Amerike. Za Radio Vatikan je ob robu zasedanja kardinalov dejal, da je eden od velikih izzivov, ki so pred Cerkvijo v prihodnosti, poiskati način, kako bi posamezni dikasteriji v kuriji med seboj komunicirali bolj učinkoviro. Moti ga namreč, da v rimski kuriji ni takšnega sodelovanje kot je denimo med posameznimi škofijami. Prav tako je opozoril, da se mora rimska kurija zavedati, da so ne glede na dogajanje v posameznih škofijah in državah vsi na isti strani. Na vprašanje, katere lastnosti bi moral imeti novi papež pa je kardinal DiNardo dejal, da je njegov profil novega svetega očeta najprej v tem, da bo prepričan učenec Gospoda Jezusa Kristusa. „Biti mora nekdo, ki more dejansko biti Peter za Cerkev,“ je povedal kardinal DiNardo, ki je še dejal, da mora imeti jasno vizijo, kam naj gre Cerkev.

Za sydneyjskega nadškofa kardinala Georgea Pella pa bo to drugi konklave, na katerega pa bo pristopil drugače kot je na tistega, ko so za novega papeža izvolili Josepha Ratzingerja. Nadškof, ki je v mladostnih letih razmišljal o poklicnem nogometu v Avstraliji, ve, kako se je treba pripraviti, preden udariš na igrišču znotraj Sikstinske kapele. „Molim za luč in modrost, Italijani so rekli luce e saggezza, in začel sem se pogovarjati z ljudmi. Imam nekaj lastnih zamisli o tem, kakšni izzivi so pred Cerkvijo in se pogovarjam z ljudmi, da vidim, v kolikšni meri s tem soglašajo in potem skušamo videti, kdo bi utegnil biti sposoben najbolje odgovoriti na te izzive.“

Za naslednjega papeža išče kandidata, ki lahko posreduje navdušenje tako katoličanom kot nekatoličanom. „Imeti moramo papeža, ki zmore govoriti svetu preko sodobnih medijev in mislim, da bomo tokrat imeli pastoralnega papeža, ki bo zmogel spodbuditi vatikansko kurijo, da se preneha igrati."

Ta konklave se tudi razlikuje od prvega, ker Benedikt XVI. ni umrl, ampak je odstopil. To bo eden od pomembnih dejavnikov pri odločitvi za prihodnjega papeža. „To je razvoj v izročilu. Sveti oče zanesljivo ne bo izvoljen za določeno obdobje. Vloga Petrovega naslednika bo kot splošno pravilo do smrti. Toda kako bo delovalo v prihodnosti?“

Velik del te prihodnosti bodo določili kardinal Pell in 114 drugih volivcev papeža. Za številne bo to nedvomno najpomembnejša odločitev v življenju.

Med tistimi, ki bodo volili novega papeža je tudi šrilanški kardinal z najdaljšim imenom Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don. Gre za šestdesetletnega kardinala, ki je tudi drugi kardinal v zgodovini Šrilanke. V minulih letih je delal v rimski kuriji ter na pastoralnem področju v Aziji, kjer je deloval s katoliško manjšino.

Kardinal Don je teologijo študiral v Rimu in se specializiral za Sveto pismo. Leta 1995 je tudi pomagal pripravljati potovanje Janeza Pavla II. na Šrilanko. Po mnogih letih dela po podeželskih območjih se je vrnil v Rim na Kongregacijo za evangelizacijo narodov. „V sodobni družbi postajajo ljudje tako mehanski in tehnični, da vsi mislijo, da morajo narediti reči razumljive in preproste in vidne in ne puščati prostora za skrivnostno vetje ali skrivnost ali območja svetega, ker to ni potrebno. ˝Zdaj smo odgrnili kopreno,˝ pravijo ljudje. ¨Po razsvetljenstvu smo odgrnili kopreno.˝ Vendar to ni povsem res. Sodobni človek še v večji meri išče simbole. Tekajo za simboli. Ljudje hodijo na Vzhod, da iščejo nekaj bolj skrivnostnega, nekaj globljega“

Janez Pavel II. ga je imenoval za nuncija v Indoneziji. Neposredno je bil leta 2004 priča cunamiju, ki je uničil vse na svoji poti.

Slednjič se je vrnil v Vatikan na Kongregacijo za bogoslužje. Leta 2009 ga je Benedikt XVI. imenoval za colombskega nadškofa in leta 2010 je postal kardinal.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media) Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media)

Papež: Blagoslovljeno veliko noč!

Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz ...