P. Lombardi o papeževi odpovedi
Svet | 11.02.2013, 19:42
Papež Benedikt XVI. nas je malo presenetil, je izjavil p. Federico Lombardi, vatikanski tiskovni predstavnik. In to prav na dan, ki je v Vatikanu praznični, saj je dan obletnice podpisa Lateranskih sporazumov. Kot je znano, je bil dopoldne napovedan konzistorij zaradi potrditve novih primerov kanonizacije. Na njem se je zbralo večje število kardinalov. Papež pa je to posebej pomenljivo priložnost izbral, da je oznanil svojo pomembno odločitev.
P. Lombardi je na tiskovni konferenci takoj zatem pojasnil, da je Benedikt XVI. besedilo svoje odpovedi prebral v latinskem jeziku ob koncu konzistorija. Gre za osebno, globoko odločitev, ki je bila sprejeta v molitvenem vzdušju pred Gospodom, od katerega je tudi prejel poslanstvo, ki ga opravlja. Temeljni povod za papeževo odločitev je gotovost, da njegove moči zaradi starosti niso več zadostne za ustrezno opravljanje petrinske službe. Vatikanski tiskovni predstavnik je nadaljeval, da so pomenljive papeževe besede, da se zaveda resnosti svojega dejanja in se v polni svobodi odpoveduje službi naslednika sv. Petra. Ta izjava ustreza Zakoniku cerkvenega prava, ki v kanonu 332 pravi: "Če se zgodi, da se rimski papež odpove svoji službi, se za veljavnost zahteva, da je odpoved svobodna in pravilno izražena, ne pa, da jo kdorkoli sprejme." Bistveni točki, kot je zatrdil Lombardi, sta torej svoboda in primeren izraz.
Papeževa izjava je v skladu s tistim, kar je zatrdil v knjigi Luč sveta, v kateri je njen avtor Peter Seewald dve vprašanji namenil možnosti odpovedi. Na prvo, ki se je nanašalo na breme spolnih zlorab za papeževanje, je Benedikt XVI. odgovoril: "Če je nevarnost velika, ne smeš pobegniti. Zato sedaj gotovo ni trenutek, da bi odstopil. Prav v takšnem trenutku mora človek vzdržati in prestati težek položaj. Tako mislim. Odstopiti moreš v mirnem trenutku, ali če dejansko ne zmoreš več. A v nevarnosti ne smeš pobegniti in reči, naj to stori kdo drug." Kot je nadaljeval p. Lombardi, težave za papeža torej niso povod, da bi odstopil, oz. prav nasprotno. Drugo Seewaldovo vprašanje, na katerega je spomnil Lombardi, pa je bilo, če je torej predstavljiv položaj, v katerem je papežev odstop primeren. Odgovor Benedikta XVI. se je glasil: "Da. Če papež pride do jasnega spoznanja, da fizično, psihično in duhovno naloge službe ne obvlada več, potem ima pravico in morda tudi dolžnost, da odstopi."
Papež Benedikt XVI. se bo po 28. februarju predvidoma umaknil v Castel Gandolfo, kasneje pa v samostan v Vatikanu, ki je bil sedež klavzurnih sester. P. Lombardi je sklenil z besedami, da je osebno papeževo odločitev sprejel z velikim občudovanjem. In sicer zaradi poguma, svobode duha in zavesti o odgovornosti za poslanstvo. Benedikt XVI. nam je ponudil, je še dodal Lombardi, "mogočno pričevanje duhovne svobode in velike zavesti o problemih vodenja Cerkve v današnjem svetu".
Vir: Radio Vatikan