Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Nadškof Paglia: Družina ostaja osrednja celica družbe

Svet | 10.02.2013, 10:43

Papeški svet za družino, ki je lani bdel nad srečanjem družin v Milanu, se že pripravlja na nov takšen dogodek. Leta 2015 ga bo gostila Filadelfija. Že letošnjega oktobra pa bo potekalo veliko romanje družin, ki se bodo v letu vere v Vatikanu srečale s svetim očetom. Kot je ob nedavni predstavitvi načrtov povedal predsednik omenjenega papeškega sveta, nadškof Vincenzo Paglia, družina ostaja osrednja celica naše družbe, čeprav se danes sooča z različnimi težavami in stiskami.

Srečanje družin v Milanu je bilo pomemben korak na poti razmisleka o zakonski zvezi in družini ter njunem pričevanju, je na tiskovni konferenci zatrdil nadškof Paglia. Seveda se družina sooča s številnimi problemi, a kljub temu tudi danes ostaja temeljni vir naše družbe, je nadaljeval. Družina bo njegovih besedah obstala zaradi sebi lastne notranje moči in svoje ukoreninjenosti v človeštvu. Statistični podatki namreč kažejo, da je družina prvi prostor, ki posamezniku predstavlja varnost, zatočišče, življenjsko podporo, ter ostaja med najpomembnejšimi željami velike večine mladih. Ob tem je nadškof Paglia spomnil na papeževe besede, da je naravna družina, ki je globoko občestvo življenja in ljubezni, utemeljena na zakonu med enim moškim in eno žensko, primarni prostor razvoja človeka in družbe ter zibelka življenja in ljubezni.

Na vprašanje novinarjev glede uvajanja homoseksualnih porok v Franciji je dejal, da ne gre samo za preprost zakon, ampak za spremembo civilizacije, kar nihče nima pravice storiti. Ob tem je izrazil svoje občudovanje nad francoskimi škofi, ki so imeli pogum reči: Pogovarjajmo se o tem. "Imel sem priložnost srečati se z vsemi francoskimi škofi in vsi so bili pozitivno presenečeni nad podporo mnogih, med njimi Judov, nevernih, luterancev in muslimanov. Mislim, da je to pot, ki ji moramo slediti," je dejal nadškof Paglia.

Po njegovih besedah je Cerkev danes zaskrbljena zaradi krize, v kateri sta se znašla zakonska zveza in družina. Zaveda se namreč, da prav družina predstavlja evangelij za ljudi današnjega časa, ki so pogosto prikrajšani za ljubezen, očetovstvo, podporo. Zato je nadškof Paglia presenečen nad nekaterimi površinskimi poročanji o Cerkvi, ki jo mnogi obtožujejo konzervativnosti. Ne gre za zagovarjanje že preživelih ustanov, ampak za to, da mislimo na prihodnost same človeške družbe, je poudaril predsednik papeškega sveta za družino.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...