Štefan IskraŠtefan Iskra
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Kardinal Ouellet zagovornik družine; kardinal Onaiyekan graditelj miru

Svet | 22.02.2013, 10:37

Predstavljamo vam še dva od 117 kardinalov elektorjev. Med tistimi, ki jih omenjajo kot „papabile“ je tudi kanadski kardinal Marc Ouellet, med enajstimi Afričani pa bo novega papeža volil tudi 69-letni Nigerijec kardinal John Olorunfemi Onaiyekan.

Kardinal Marc Ouellet se je pred 68 rodil v mestecu La Motte v Quebecu v Kanadi. Študiral je pedagogiko in bil pri 24 letih posvečen v duhovnika. Kmalu zatem se je preselil v Kolumbijo, kjer je poučeval teologijo v bogoslovju v Bogoti pod skrbstvom Družbe svetega Sulpicija. Po štirih letih je postal član tega reda, katerega duhovnost se osredotoča na vzgojo duhovnikov in bogoslovcev. Ouellet je pogosto pisal za Communio, teološko revijo, ki sta jo ustanovila Joseph Ratzinger in Hans Urs von Balthasar.

Njegovo življenje v Vatikanu se je začelo leta 2001 na papeškem svetu za pospeševanje krščanske edinosti. Janez Pavel II. ga je imenoval za quebeškega nadškofa in kanadskega primasa, leta 2003 ga je poklical za kardinala. Benedikt XVI. ga je imenoval za prefekta kongregacije za škofe in predsednika papeške komisije za Latinsko Ameriko. „Menim, da je za vse družine, ki izročajo vero lastnim otrokom, danes velik izziv zaradi sekularizacije in vsega hujskanja v kulturi, ki se obrača stran od krščanstva. Otroke moramo poučiti v veri, spoštovati njihovo svobodo, vendar vero odločno predstaviti.“

Kardinal Marc Ouellet tekoče govori 6 jezikov: materni jezik francoščino, angleščino, španščino, nemščino, italijanščino in portugalščino.

Od 117 kardinalov, ki smejo voliti v prihodnjem konklavu, jih je 11 iz Afrike. Med temi je med zadnje imenovani kardinal 69-letni Nigerijec abujski nadškof John Olorunfemi Onaiyekan. Znan je kot velik afriški teolog in je bil leta 2012 nominiran za Nobelovo nagrado za mir.

Le nekaj ur zatem, ko je postal kardinal, je povedal: „Sploh se ne bojim, čeprav so izzivi veliki. Ali veste, zakaj se ne bojim? Ker sem v svojih dolgih letih služenja Cerkvi spoznal, da nas Bog ne bo nikoli poslal nikamor, ne da bi nas spremljala njegova milost. Zato sem zadovoljen in srečen in zaupam Božji milosti.“

Rodil se je leta 1944 mestu Kabba. Pri 25 letih je bil posvečen v duhovnika. Teologijo je študiral v Rimu in se je leta 1980 pridružil mednarodni teološki komisiji in komisiji za dialog med katoličani in metodisti. Leta 1983 ga je v baziliki svetega Petra posvetil v škofa Janez Pavel II. Takrat je bil star komaj 38 let in je tako bil najmlajši škof v Nigeriji. Nadaljeval je delo za medverski dialog, ko je od leta 1991 do 2006 delal pri svetovnem svetu cerkva.

Zaradi silovitih in pogostnih napadov na krščanske Cerkve v Nigeriji je kardinal v svoji deželi vedno branil dialog in mir. V Vatikanu je član kongregacije za nauk vere in papeškega sveta za družino.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...