Papež Benedikt XVI. in dr. Anton Štrukelj
Štrukelj o Benediktu XVI.: Med nami živi novi cerkveni učitelj
Slovenija | 28.02.2013, 17:50
Profesor na ljubljanski teološki fakulteti dr. Anton Štrukelj je prevajalec del nemškega papeža, ki se danes poslavlja. Po njegovem Benedikt XVI. velja za največjega misleca našega časa. Prepričan je tudi, da ga bomo lahko enkrat v prihodnosti imenovali cerkveni učitelj.
Dr. Štrukelj je na novinarski konferenci, ki jo je na dan odstopa Benedikta XVI. s položaja Petrovega naslednika pripravil tiskovni urad Slovenske škofovske konference, spomnil, da je ta s Slovenci povezan tudi prek svojih del. Dr. Štrukelj je med drugim pojasnil, da je med nas prišel že leta 1975, takrat kot Joseph Ratzinger, s svojim predgovorom k slovenski izdaji Uvoda v krščanstvo. Leta 1991 je napisal spremno besedo za knjigo Antona Strleta Božja slava - živi človek. "Nato nas je kot papež vedno znova obiskoval s svojimi deli, nagovori, ki so dostopni v slovenskem prevodu. Prav tako vemo, da je zelo razločno bral slovensko, tako pri raznih pozdravih romarjev kot tudi za veliko noč in božič," je dodal dr. Štrukelj.
Nato je povedal, je Benedikta XVI. tudi osebno spoznal. Z njim se je prvič srečal pred 30 leti, ko je bil še kardinal Ratzinger, nato je bilo takšnih priložnosti še veliko na različnih simpozijih in konferencah. Dr. Štrukelj je bil z njim najbolj intenzivno povezan v petih letih svojega sodelovanja v mednarodni teološki komisiji, kardinal Ratzinger ji je namreč predsedoval. Dr. Šturkelj je ocenil, da je šlo za milostno obdobje. "Tam nas je njegov zgled nagovoril, k temu, da bi tudi mi postajali sodelavci za resnico - cooperatores veritatis. To je njegovo škofovsko geslo."
Dr. Štrukelj je njegove knjige in nagovore z veseljem bral in prevajal v slovenščino. Prepričan je: "Papež Benedikt XVI. je mojster besede. Kardinal Meisner je zanj izumil vzdevek Mozart v teologiji." Po besedah dr. Štruklja je zdajšnji sveti oče svoje izjemne darove razuma, duha in srca z delovno disciplino posvetil Kristusovi Cerkvi. "Benedikt XVI. velja za največjega misleca našega časa. Odlikuje ga izredna humanistična, filozofska in teološka izobrazba. Natančno presoja misli in razlikuje pleve od zrna. Njegove analize so se pogosto potrdile do podrobnosti. Malo jih je, ki bolj boleče občutijo dramo Cerkve kakor modri mož preprostega rodu iz kmečke Bavarske," je dejal.
Ratzingerjeva teološka misel je, tako dr. Štrukelj, zorela v letih študija in nato, ko je bil univerzitetni profesor, koncilski teolog, soustanovitelj revije Communio, kardinal in prefekt kongregacije za nauk vere. Seznam njegovih del do izvolitve za papeža obsega 444 strani s prevodi v 30 jezikov. Napisal je 135 knjig, 1375 razprav in člankov. Kot Petrov naslednik je nadaljeval svoje teološko ustvarjanje, med drugim s tremi okrožnicami ter številnimi katehezami in nagovori. Z vsem omenjenim se po mnenju dr. Štruklja uvršča med klasike katoliške teologije. Kot Benedikt XVI. je napisal tri knjige o Jezusu iz Nazareta, dr. Štrukelj pravi, da polagajo nove temelje razlaganju Svetega pisma. "Glavno je češčenje Boga: V ravnanju z bogoslužjem se odloča usoda vere in Cerkve. V letu vere ne smemo preslišati tega klica, saj med nami živi prihodnji cerkveni učitelj."
Dr. Štrukelj je še spomnil, da se Benedikt XVI. kot ponižen in skromen delavec v Gospodovem vinogradu zaveda, da petrinske službe zaradi njene duhovne narave ni mogoče opravljati samo z dejanji in besedami, ampak tudi s trpljenjem in molitvijo. "Odpoved tej službi samo povzdiguje veličino njegovega poslanstva," meni dr. Štrukelj. Kot še dodaja, gre za človeka vere, upanja in ljubezni.
Vir: Katoliška Cerkev