Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Helena KrižnikHelena Križnik

FOTO in VIDEO: Predzadnji angelus papeža Benedikta XVI.

Svet | 17.02.2013, 13:52 s. Brigita Zelič

Danes opoldne se je na trgu svetega Petra v Vatikanu zbrala izredno velika množica ljudi, ki so želeli izkoristiti eno od zadnjih priložnosti za srečanje s papežem Benediktom XVI. Njegov kot vedno vsebinsko bogat nagovor so romarji spremljali z veliko pozornostjo in se odzivali s prisrčnimi aplavzi.

Papež Benedikt XVI. je tudi danes ne glede na dogajanje, ki ga je napovedal za bližnjo prihodnost, najprej spomnil, da smo vstopili v postni čas, čas spreobrnjenja in pokore, v katerem nas Cerkev, ki je mati in učiteljica, vabi, naj se znova odločno usmerimo v Boga. Odrečemo naj se svoji prevzetnosti in sebičnosti, da bi mogli živeti v ljubezni in se tako pripraviti na Veliko noč. Opozoril je, da je postni čas ugodna priložnost za vnovično odkritje vere v Boga, ki je temeljno merilo našega življenja in življenja Cerkve. To pa vedno prinaša duhovni boj. Normalno je, da duh zla nasprotuje našemu posvečenju in si prizadeva odvrniti nas od poti k Bogu. Prav zato na današnjo nedeljo poslušamo evangeljski odlomek o Jezusovih skušnjavah v puščavi.

Sveti oče je nadaljeval z razlago, da je jedro skušnjav vedno v tem, da želi človek, medtem ko ceni predvsem lastni uspeh in materialne dobrine, Boga „izkoristiti“ za svoje namene. Skušnjavec je sleparski: ne poriva nas naravnost proti zlu, temveč proti navideznemu dobremu. Hoče, da bi človek verjel, da je resnična predvsem oblast in to, kar poteši človekove primarne potrebe. Na ta način pa Bog za človeka postaja sredstvo, polagoma ni več realen in ne pomemben. Konec koncev gre po papeževem prepričanju pri skušnjavah za vero, saj gre za mesto, ki ga v svojem življenju dajemo Bogu. „V odločilnih trenutkih življenja, oz. v vsakem trenutku smo pred razpotjem, ali naj služimo sebi ali Bogu? Naj zasledujemo zgolj osebni interes ali resnično Dobro, to, kar dejansko JE dobro?“

Množica na trgu sv. Petra
Množica na trgu sv. Petra © p. Robert Bahčič

Predzadnji angelus papeža Benedikta XVI.
Predzadnji angelus papeža Benedikta XVI. © p. Robert Bahčič
Nato je sveti oče navedel prepričanje Cerkvenih očetov prvih stoletij, da je Jezusov „spust“ v naše človeško bivanje, v brezno greha in njegovih posledic vse do smrti na križu, Božja roka, ponujena človeku, njegovi izgubljeni ovčici, da bi jo rešil. „Jezus je sprejel naše skušnjave, da bi nam podaril svojo zmago. Zato se tudi mi ne bojmo bojevanja z duhom zla. Pomembno je le, da se bojujemo skupaj s Kristusom, ki je Zmagovalec.“

Ob koncu opoldanskega nagovora je papež Benedikt XVI. povabil, naj se obračamo na Božjo Mater Marijo in jo v preizkušnjah z otroškim zaupanjem kličimo na pomoč. Po Marijini priprošnji bomo doživeli mogočno prisotnost njenega Božjega Sina in uspeli zavrniti skušnjave s Kristusovo Besedo ter tako postaviti Boga v središče svojega življenja.

Foto: p. Robert Bahčič

Verniki so hvaležni Benediktu XVI.
Verniki so hvaležni Benediktu XVI. © p. Robert Bahčič

Romarji na trgu sv. Petra
Romarji na trgu sv. Petra © p. Robert Bahčič

Rimski župan Gianni Alemanno
Rimski župan Gianni Alemanno © p. Robert Bahčič

Svet, Papež in Sveti sedež
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay) Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay)

Človeštvo še lahko preživi?

Evropa in Zahodni svet sta po besedah strokovnjakov že globoko po demografskem prehodu, omenjeni prehod se je zgodil tudi v državah nerazvitega sveta. Število prebivalcev trenutno narašča le še v ...