Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marjana DebevecMarjana Debevec

Kardinal Rode za Radio Ognjišče o odstopu papeža Benedikta XVI.

Slovenija | 12.02.2013, 13:37

Med tistimi, ki bodo volili novega papeža, je tudi kardinal slovenskega rodu dr. Franc Rode. Ta je v odzivu na papeževo odpoved dejal, da ga je presenetila in da jo je sprejel z žalostjo. Na vprašanje, ali v prihodnje pričakuje lobiranja, pa je odgovoril pritrdilno. Prepričan je tudi, da papež Benedikt XVI. zapušča izjemno dediščino.

Z odhodom Benedikta XVI. se po besedah kardinala Rodeta končuje neko obdobje v Cerkvi, na obzorju pa se že kaže nova doba, ki prihaja „z novim človekom na čelu Cerkve, človekom z novim slogom pri vodenju, z novimi sodelavci, z novimi poudarki v oznanjevanju nauka, pa vendar v globoki neprekinjenosti s prejšnjim papežem in z vso zgodovino Cerkve.“

Zapuščina Benedikta XVI., ki je bil na čelu Cerkve osem let, je nedvomno zelo bogata in dragocena, meni kardinal. Ta ni pomembna samo za Cerkev, ampak za vse človeštvo. Med njegovimi uspehi je omenil boj proti temeljnim deviacijam sodobne civilizacije, temeljnim pomanjkljivostim, zmotam sedanjega časa, to pa je sekularizacija, „pojmovanje sveta in človeka, kot da Bog ne obstaja. Bog, ki je izginil iz človekove zavesti, iz človekovega spomina ali pa je samo še na robu življenja. Praktični ateizem. O tem je Benedikt XVI. pogosto govoril škofom in množicam.“

V nadaljevanju je kardinal Rode omenil obrambo življenja in družine. „Benedikt XVI. je nenehno zagovarjal svetost, nedotakljivost človeškega življenja od trenutka spočetja do naravne smrti. Tako razumemo njegov boj proti splavu in proti evtanaziji. Kot pomemben prispevek Benedikta XVI. k zdravi civilizaciji moramo omeniti tudi njegovo zavzemanje za naravno tradicionalno družino. To je trajna zakonska zveza med moškim in žensko, ki sta odprta do otrok, v taki družini vidi papež edino možno prihodnost za Evropo in za svet.

Kot tretje pa je kardinal omenil mednarodno raven papeža Benedikta XVI., ki se je zavzemal za dialog z drugimi kristjani, s pravoslavnimi, protestanti pa tudi za dobre odnose z muslimani in drugimi verstvi. „Nenehno je poudarjal, da Bog, religija nikamor ne smeta biti razlog za medsebojno sovraštvo, še manj pa se smemo sklicevati na Boga za opravičevanje nasilja, vojne ali terorizma. Bog kot počelo miru in razumevanja med narodi. To je ena od glavnih misli Benedikta XVI.“

Čeprav nekateri že špekulirajo o tem, kdo naj bi bili kandidati za novega papeža, omenjajo se tako Italijani kot Afroameričani, pa kardinal Rode poudarja: „Ker je odstop sedanjega papeža vse presenetil, je o tem danes še težko govoriti. Zaenkrat ni bilo časa za kakšne načrte o prihodnosti, ni bilo osebnosti, ki bi se posebno izpostavljale ali celo ponujale svojo kandidaturo. Ne vidim nobene strategije, ki bi jo izvajala „ta“ ali „ona“ vplivna skupina. Tudi kakšnega lobiranja še ni videti. Bo pa do tega prišlo v naslednjih tednih. Obetajo se nam torej zanimivi časi.“

Kardinal Franc Rode je v pogovoru za Radio Ognjišče še dejal, da je bil pontifikat Benedikta XVI. zelo dober in kakovosten. „S čim me je nagovoril? Predvsem s svojo ponižnostjo, s svojo preprostostjo, iskrenostjo pa tudi s svojo izredno bistrostjo in široko izobrazbo. Vselej je bilo prijetno z njim. Vedno, ko sem odhajal od njega, sem se čutil bogatejšega, bil mi je svetel zgled duhovnika in poštenega intelektualca.“

Celotnemu pogovoru s kardinalom Francem Rodetom boste lahko prisluhnili v jutrišnjem Pogovoru o na Radiu Ognjiče nekaj čez 17. uro.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...