Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marjana DebevecMarjana Debevec

Obhajamo svetovni dan bolnikov

Slovenija | 11.02.2013, 08:47

Poslanica papeža Benedikta XVI. za današnji 21. svetovni dan bolnikov nosi naslov „Pojdi in ti delaj prav tako!“ (Lk 10,37). V njej je sveti oče vsem trpečim zagotovil, da niso osamljeni in nekoristni. Poklical jih je namreč Kristus, da bi bili njegova podoba v svetu.

Po besedah predsednika Papeškega sveta za pastoralo zdravstvenih delavcev Zygmunta Zimowskega je papež v poslanici izrazi naklonjenost in bližino – svojo osebno in vse Cerkve – bolnim in trpečim osebam, njihovim družinam in tistim, ki so na različne načine poklicani, da skrbijo za bolne. V poslanici je izpostavljeno, da je svetovni dan bolnikov priložnost za premislek, obnovljeno pozornost in zavzetost na področju, ki se posveča skrbi za življenje, zdravju in trpljenju. Sveti oče izpostavlja, da bi slovesnosti na ta dan morale biti trenutek globoke molitve, darovanja trpljenja za dobro Cerkve ter prav tako poziv vsem, da na obličju bolnega sobrata in sosestre prepoznajo obličje Kristusa, ki je trpel, umrl in vstal za zveličanje človeštva.

V središče poslanice papež postavi lik usmiljenega Samarijana iz Lukovega evangelija, je nadaljeval Zimowski. Besede: „Pojdi in ti delaj prav tako“, s katerimi Jezus sklene priliko, so odločilne tudi za današnji čas. Z njimi pokaže na držo in obnašanje vsakega njegovega učenca v odnosu do drugih, predvsem tistih, ki so potrebni pomoči. Tako, da gledamo Kristusovo delovanje, lahko razumemo Božjo neskončno ljubezen ter se čutimo v njej soudeleženi in poslani, da jo s svojo pozornostjo in bližino prinesemo vsem osebam, ranjenim v telesu in duhu, je zatrdil Zimowski. Ta zmožnost ljubiti ne more priti samo iz naših lastnih moči, ampak iz življenja, ki je preko vere in molitve v tesnem odnosu s Kristusom.

Benedikt XVI. v poslanici spregovoril tudi o letu vere. To predstavlja priložnost, da ponovno odkrijemo in živimo duha dobrodelnosti ter posnemamo usmiljenega Samarijana: da znamo gledati s sočutjem in ljubeznijo na tistega, ki potrebuje pomoč in skrb, da se znamo skloniti in z ljubečo skrbjo poskrbimo za osebo v stiski. Papež pri tem spomni na številne osebnosti v zgodovini Cerkve, ki so se z ljubeznijo darovale.

Ob letošnjem 21. svetovnem dnevu bolnikov bodo verniki lahko prejeli odpustke

Apostolska penitenciarija podeljuje popolni odpustek vsem vernikom, ki se bodo zares spokorjeni in pod običajnimi pogoji, to so pravilno opravljena sveta spoved, prejem zakramentalnega obhajila in molitev po namenu svetega očeta, od 7. do 11. februarja letos v marijanskem svetišču v Altöttingu ali na katerem drugem priznanem kraju, pobožno udeležili slovesnega praznovanja evharistije, darovane za namene svetovnega dneva bolnikov, in bodo zmolili Očenaš, Veroizpoved in prošnjo k Blaženi Devici Mariji.

Zaposleni v bolnišnicah

Verniki, ki v javnih bolnišnicah ali v drugih zasebnih ustanovah kot dobri Samarijan nudijo pomoč bolnim in se zaradi svoje službe ne morejo udeležiti prej omenjenih obredov, bodo prav tako prejeli popoln odpustek, če bodo v tistih dneh vsaj za kakšno uro širokosrčno nudili svojo pomoč, kot da jo nudijo samemu Jezusu Kristusu; zmoliti morajo tudi Očenaš, Veroizpoved in prošnjo k Blaženi Devici Mariji ter se zares spokoriti pod prej naštetimi pogoji.

Bolni in ostareli

Verniki, ki so bolni, starejši ali se zaradi kakšnega drugega razloga ne morejo udeležiti prej omenjenih slovesnosti, lahko premejo popolni odpustek, če se zares spokorijo in čimprej izpolnijo običajne pogoje ter se duhovno sodelujejo pri svetih obredih med prej določenimi dnevi, še posebej med televizijskimi in radijskimi prenosi evharističnih slavij in posredovanjem poslanice svetega očeta; prav tako morajo pobožno moliti za vse bolne in preko Device Marije darovati Bogu svoje fizično in duhovno trpljenje.

Delni odpustek

Apostolska penitenciarija ob svetovnem dnevu bolnikov podeljuje tudi delni odpustek, in sicer vsem vernikom, ki se bodo od 7. do 11. februarja 2013 s skesanim srcem obrnili na usmiljenega Boga z vdanimi molitvami za bolne in v duhu sedanjega leta vere.

Vse človeško trpljenje je soudeleženo v Kristusovem trpljenju

Sicer pa v dekretu Apostolske penitenciarije piše, da se je odrešenje izpolnilo po svetem Kristusovem križu, oziroma po njegovem trpljenju. Vse človeško trpljenje je v resnici lahko soudeleženo v odrešenjskem trpljenju Gospoda. Apostol Pavel namreč pravi: „Zdaj se veselim, ko trpim za vas ter s svoje strani dopolnjujem v svojem mesu, kar primanjkuje Kristusovim bridkostim, in to v prid njegovemu telesu, ki je Cerkev“ (Kol 1,24). V letu vere, ki je namenjeno izpovedovanju prave vere in njenemu razumevanju, je prav spomniti na nauk drugega vatikanskega koncila glede smisla krščanskega trpljenja in soudeleženosti v trpljenju bratov in sester. Koncilski dokument Apostolicam Actuositatem namreč trdi: „Ker so dela ljubezni in usmiljenja najodličnejše pričevanje krščanskega življenja, mora vzgoja za apostolat navajati tudi k izvrševanju teh del, da se verniki že od mladosti naučijo sočustvovati z brati in jim v stitki velikodušno pomagati.“

Vir: Radio Vatikan

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...