Lahovnik od nove vlade pričakuje shizofreno ekonomsko politiko
Slovenija | 01.03.2013, 13:28 Tanja Dominko
Nekdanji gospodarski minister dr. Matej Lahovnik je kritičen do nastajanja nove vlade, predvsem zaradi razlik med strankami na področju ekonomske politike. Po njegovem mnenju se ne moremo znebiti občutka, da je skupna točka teh strank nastopiti proti ukrepom prejšnje vlade.
Pogovori o sestavi vlade že potekajo, kaj vi pričakujete od koalicije PS, SD, DL in Desus?
„Koalicijski partnerji, ki naj bi sestavljali to vlado, nimajo skoraj nobene skupne ekonomske točke, razlikujejo se skoraj pri vseh ekonomskih vprašanjih, bojim se, da bomo dobili vlado, v kateri bodo ministri vlekli vsak na svojo stran in bomo soočeni z neko shizofreno ekonomsko politiko.“
Prvak DL Virant sicer pravi, da to, da so podprli nezaupnico, še ne pomeni, da bodo sodelovali v vladi- želi s tem nekoliko zgladiti vtis v javnosti, da je stranka na vrat na nos zakorakala v to vlado, ne da bi poslušala opozorila podpredsednika Janeza Šušteršiča?
"Virantova stranka je s tem, ko je podprla za mandatarko osebo, ki je nasprotovala vsem rešitvam, ki so nastale predvsem v krogu Virantove stranke, dobesedno poteptala vse dosedanje delo in je ravnala nenačelno. Vstop te stranke v vlado bi pomenil, da ravna nenačelno in bi na nek način ogrozil prihodnost te stranke. Mislim, da se volivci še dobro spomnijo, kakšna so bila Virantova stališča pred letom dni. Tako da me ravnanje DL zelo preseneča.“
Odbor DZ za finance in monetarno politiko je za nedoločen čas preložil razpravo o klasifikaciji naložb Slovenskega državnega holdinga in smernicah za upravljanje državnih naložb. Tak predlog so podali v poslanskih skupinah SD in PS, kjer menijo, da razprava o tem danes glede na trenutne razmere ne bi bila primerna. To že lahko nakazuje, da bodo v novi vladi ta dva projekta Janševe vlade oziroma ministra Šušteršiča pospravili v predal...?
„Dogaja se tisto, česar sem se najbolj bal. Da se bo zaradi različnih stališč strank v novi koaliciji nekateri projekti zaustavljeni. Mi smo se s tem soočali že v prejšnji levi vladi, ko smo imeli ministri različna stališča in na koncu nismo sprejeli nič. Če veslači na čolnu veslajo v različnih smereh, se ta ne premakne ali se vrti v krogu. To ni dobro, bojim se, da se bo ravno to dogajalo v novi vladi. Očitno želijo, da se ta vprašanja odložijo v prihodnost, da se ne bi sprli še pred samim oblikovanjem nove vlade. To nikakor ni obetavno. Moram poudariti, da tudi mandatarka v svojem govoru ni predstavila nobene resne ekonomske rešitve. Bojim se, da se bomo spet soočili z dvigom davkov in naraščanjem javne porabe. Moja ocena je, da bo ta vladni polet kratek, pristanek pa zelo trd, najbolj pa ga bomo čutili davkoplačevalci.“
Ugled Slovenije v svetu se ob zadnjih dogodkih ni nič dvignil, tudi nad Bratuškovo tuji mediji niso navdušeni, Lahovnik se ob tem strinja zlasti z naslovom Der Standarda, ki je zapisal, da smo v Sloveniji izvolili Bratuškovo, dobili smo pa Zorana Jankovića.