Sirska zastava
Kriza v Siriji se poglablja, države zbirajo sredstva za pomoč njenim prebivalcem
Svet | 30.01.2013, 17:48
Združeni narodi so v Kuvajtu pripravili donatorsko konferenco za Sirijo, na kateri želijo zbrati poldrugo milijardo dolarjev za človekoljubno pomoč njenim prebivalcem. Številni opozarjajo, da se kriza v državi še poglablja.
Da so razmere v Siriji, ki jo že 22 mesecev pretresajo spopadi, katastrofalne, je v Kuvajtu opozoril generalni sekretar svetovne organizacije Ban Ki Mun. Strani v sporu je znova pozval, naj prekineta prelivanje krvi. "Sirijo uničujejo košček za koščkom," medtem poudarja posebni odposlanec Združenih narodov in Arabske lige za Sirijo Lakhdar Brahimi. Po njegovem je vojna v tej državi dosegla nepredstavljivo raven groze. Razdeljenemu varnostnemu svetu je zato sporočil, da se mora odzvati zdaj, če želi ustaviti pokole. Zadnji se je zgodil v Alepu, kjer so včeraj našli trupla skoraj 80 mlajših moških, ustreljenih v glavo in odvrženih v reko. Brahimi pravi, da Sirija razpada pred očmi vseh. "Varnostni svet mora ukrepati, predlagal sem že nekaj idej, kako. Varnostni svet mora znova potrditi zavezanost in podporo za neodvisnost, suverenost in ozemeljsko celovitost Sirije ter za človekove pravice in dostojanstvo vseh prebivalcev te države ne glede na spol, vero ali katerikoli drug element," je dodal.
Kot je znano, številni Sirci zaradi napetih razmer zapuščajo svoje domove, mnogo jih je zatočišča poiskalo v sosednjih državah. Da jih je v Jordaniji trenutno 300 tisoč, je za Radio Vatikan povedal direktor regijskega katoliškega bližnjevzhodnega združenja za blaginjo Raed Bahou. "Begunci, ki prihajajo iz Sirije je, so se znašli v brezupnem položaju. V postavljenih zasilnih taboriščih so razmere zelo težke. Da bi pomagala beguncem, jordanska vlada potrebuje 2 milijona dolarjev na dan, a jih zaradi ekonomske krize ne more zagotoviti. Na terenu so tudi predstavniki nevladnih organizacij. Vendar vse to ni dovolj, da bi lahko Sircem zagotovili ustrezne razmere," je pojasnil. Jordanija zato vztrajno poziva mednarodno skupnost, naj pomaga. "Zdi se, da je v ozadju mnogo različnih politik. Očitno bo morala Jordanija plačati ceno za to," je še dodal Bahou.
Država gostiteljica današnje donatorske konference zagotovila 300 milijonov dolarjev pomoči sirskemu narodu. Enako vsoto obljubljajo tudi Združeni arabski emirati. 20 milijonov dolarjev je napovedal Bahrajn. Evropska komisija bo za Sirijo namenila dodatnih 100 milijonov evrov, ZDA pa za človekoljubno pomoč Sircem še 155 milijonov dolarjev. 182 milijonov dolarjev so napovedale nevladne organizacije.
Donatorske konference se je v imenu Slovenije udeležil državni sekretar Božo Cerar. Naša država je napovedala prispevek v višini 30 tisoč evrov, ki ga bo namenila Mednarodnemu odboru Rdečega križa za nujno človekoljubno pomoč.