Papež z večernicami sklenil molitveno osmino za edinost kristjanov
Svet | 25.01.2013, 21:00
Danes smo sklenili molitveno osmino za edinost med kristjani. Papež Benedikt XVI. je vodil večernice v baziliki sv. Pavla izven obzidja, ob njem pa so se zbrali predstavniki drugih Cerkva in skupnosti. Med njimi carigrajski ekumenski patriarh, pravoslavni nadškof Italije in Malte, predstavnik anglikanske skupnosti ter predsednik papeškega sveta za spodbujanje krščanske edinosti kardinal Kurt Koch.
"Vsi kristjani si morajo skupaj prizadevati za vzajemno sprejemanje in zaupanje v služenju za mir in pravičnost, zvesti Gospodovi volji," je dejal papež Benedikt XVI. članom Mešane mednarodne komisije za teološki dialog med katoliško Cerkvijo in vzhodnimi pravoslavnimi cerkvami, ki so se danes srečali s svetim očetom.
Papež je srečanje označil kot priložnost za skupen razmislek o delu mednarodne komisije, ki se je začelo pred desetimi leti, januarja 2003, na pobudo cerkvenih oblasti vzhodnih pravoslavnih cerkva in Papeškega sveta za pospeševanje edinosti med kristjani. V teh desetih letih je komisija iz zgodovinskega vidika preučila različne načine, s katerimi so cerkve v prvih stoletjih izražale svoje občestvo. Papež je izpostavil napredek njihovega dela in izrazil upanje, da bi se odnosi med katoliško Cerkvijo in vzhodnimi pravoslavnimi cerkvami še naprej razvijali v bratskem duhu sodelovanja, predvsem preko teološkega dialoga, ki bi vsem, ki hodijo za Gospodom, pomagal rasti v občestvu in pred svetom pričevati o odrešujoči resnici evangelija.
Benedikt XVI. je v nagovoru spomnil tudi na vernike na Bližnjem vzhodu, glede na to, da mnogi člani komisije prihajajo iz območij, kjer se kristjani, tako posamezniki kot celotne skupnosti, soočajo z bolečimi preizkušnjami in težavami, ki so za vse vir velike zaskrbljenosti. Pri tem je papež vsem vernikom na Bližnjem vzhodu zagotovil svojo duhovno bližino in molitev, da bi ta dežela, tako pomembna v Božjem načrtu odrešenja, preko konstruktivnega dialoga in sodelovanja vodila v prihodnost pravičnosti in trajnega miru. V služenju za mir in pravičnost, pa si morajo vsi kristjani skupaj prizadevati za vzajemno sprejemanje in zaupanje ter zvesti Gospodovi volji, je še poudaril papež.