Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Rok MihevcRok Mihevc
Papež Benedikt XVI. (foto: www.capitulum2012.info)
Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI. 'človek leta 2012'

Svet | 18.01.2013, 10:00

Revija 'Inside the Vatican' vsako leto izbere deset ljudi, ki so po mnenju uredništva zgled velikega poguma, zvestobe Cerkvi in junaške krščanske ljubezni. Njihova izbira za 'človeka leta 2012' je papež Benedikt XVI., ki je uspešno prestal 'križev pot' afere Vatileaks in ob tem nemoteno in neutrudno še naprej oznanjal evangelij. Njegove izbrane besede in pogum v izražanju resnice v tem zahtevnem letu so bili navdih za slehernega katoličana, poroča spletni portal katoliškega tednika Družina.

Tudi sicer so se v uredništvu omenjene revije odločili, da se pri izbiri tokrat še toliko bolj osredotočijo na Sveti sedež, ki je v lanskem letu doživljal pravi 'annus horribilis' z afero Vatileaks, v središču katere se je znašel sam papež, ki ga je izdal njegov lastni uslužbenec.

Benedikt XVI. pa ni edini, ki si z molitvijo, s primerno besedo, z dejanji usmiljenja in ljubezni ter s pričevanjem Jezusovega nauka prizadeva, da bi vesoljna katoliška Cerkev na svoji poti obdržala pravo smer. Na Kitajskem lik neverjetnega poguma in zvestobe Cerkvi v Rimu kljub strahu in zatiranju predstavlja šanghajski škof Thaddeus Ma Daqin.

V Rimu deluje španski kardinal, teolog, ki je tako enoten z mislijo papeža Benedikta, da ga ljubkovalno imenujejo kar 'mali Ratzinger' (po navedbah časnikarja Moynihana je tudi malce nižji od papeža), v zadnjem času pa odločno zagovarja star mašni obred. To je kardinal Antonio Canizares.

V italijanski prestolnici je še ena oseba, ki ji sveti oče zaupa bolj kot komur koli drugemu, človek, s katerim vsak dan moli rožni venec in z njim sodeluje od zore do mraka tja v pozne nočne ure: papežev osebni tajnik, novi prefekt Papeške hiše, nadškof Georg Gänswein.

Na Bližnjem Vzhodu, kjer krščanska skupnost živi pod velikim pritiskom, je libanonski kardinal pravo utelešenje papeževih skrbi za stisko kristjanov na tem območju. Poglavar starodavne maronitske Cerkve vzhodnega obreda, ki obenem predstavlja vesoljnost katoliške Cerkve: patriarh Bechara Boutros Rai.

V Afriki živi novo imenovani kardinal iz Nigerije, ki se vsak dan bori za svoje ljudi pod pritiskom militantnega islama. Cerkveni dostojanstvenik je pravi mirovni posrednik, ki nenehno išče nove poti za spodbujanje dialoga in medsebojnega razumevanja. Ta pogummni mož je kardinal John Olurunfemi Onaiyekan.

V Aziji, v Pakistanu, živi žena, ki je tri leta preživela v zaporu zaradi lažnih obtožb o bogoskrunstvu. 'Jetnica vere' je obenem mati petih otrok, njeno ime pa je Asia Bibi.

V Združenih državah Amerike ni bilo jasnejšega in imenitnejšega glasu, ki bi se upiral vladnim poskusom kratenja verske svobode, kot glas newyorškega nadškofa, kardinala Timothyja Dolana.

V Evropi pa cerkveni poglavar v Franciji ustvarja koalicijo tradicionalnih vrednot, povsem nepričakovano, če upoštevamo dejstvo, da je Francija že skoraj povsem sekularizirana dežela. To je pariški nadškof, kardinal Andre Vingt-Trois.

Po vsem svetu se matere in očetje vsak dan žrtvujejo za svoje otroke, toda neka španska žena je za svoje dete žrtvovala celo svoje življenje: zavrnila je zdravljenje s kemoterapijo, ki bi med nosečnostjo lajšala njene bolečine zaradi obolelosti za rakom, in je umrla, da je njen otrok lahko preživel. Pogumni materi je ima Barbara Castro Garcia.

Na koncu pa še eden izmed ključnih pomočnikov kardinala Ratzingerja v njegovih letih pri Kongregaciji za nauk vere, mož, ki je po papeževih navodilih odločno 'očistil Cerkev' s preiskavo o spolnih zlorabah s strani duhovnikov: malteški škof Charles Scicluna.

'Deset najizjemnejših' na kratko:

1. msgr. Charles Scicluna: glavni vatikanski tožilec v primerih spolnih zlorab. 6. oktobra lani je bil imenovan za pomožnega škofa na Malti in naslovnega škofa v San Leonu.

2. Barbara Castro Garcia: španska mati, ki je umrla, ker je odklonila zdravljenje raka v dobrobit svojega nerojenega otroka.

3. kardinal Andre Vingt-Trois: pariški nadškof in predsednik Francoske škofovske konference ustvarja koalicijo proti legalizaciji istospolnih zakonskih zvez.

4. kardinal Timothy Michael Dolan: newyorški nadškof in predsednik Škofovske konference Združenih držav Amerike vodi kampanjo za zaščito nerojenega človeškega življenja, krščanskega zakona in tradicionalnih vrednot v družbi.

5. Asia Bibi: krščanska žena iz Pakistana, ki je bila leta 2009 aretirana in obsojena na smrt zaradi domnevnega bogoskrunstva proti islamu. Njen primer je zbudil mednarodno pozornost. Papež je tedaj pozval k njeni oprostilni sodbi.

6. kardinal John Olorunfemi Onaiyekan: nadškof v nigerijski Abuji jasno nasprotuje vojaški diktaturi in zahteva dialog z muslimani.

7. kardinal Bechara Boutros Rai: maronitski patriarh v Antiohiji je eden izmed ključnih voditeljev krščanskih skupnosti na Bližnjem Vzhodu.

8. nadškof Georg Gänswein: papežev osebni tajnik, nedavno imenovan za prefekta Papeške hiše in nadškofa Urbs Salvie.

9. kardinal Antonio Canizares: prefekt Kongregacije za bogoslužje in disciplino zakramentov spodbuja udejanjanje 'Summorum Pontificum'

10. škof Thaddeus Ma Daqin: pomožni škof v kitajskem Šanghaju je od lanskega 7. julija v hišnem priporu, potem ko se je pogumno zoperstavil nedovoljenim škofovskim posvečenjem na Kitajskem.

Vir: Družina

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...