Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Leto vere (foto: nn)
Leto vere

Nadškof Fisichella po prvih stotih dnevih leta vere

Svet | 17.01.2013, 18:31

Skoraj sto dni je že minilo od začetka leta vere. Prve odzive zaznamujeta „veliko navdušenje in globoko zanimanje“, tako je zatrdil nadškof Rino Fisichella, predsednik Papeškega sveta za pospeševanje nove evangelizacije v pogovoru za vatikanski časopis L'Osservatore Romano, v katerem je predstavil pregled prvih mesecev leta vere, pa tudi svoj pogled v prihodnost.

Fisichella je tako spomnil na številna škofovska pastoralna pisma; pobude na župnijski ravni, ki vabijo k premišljevanju ob veroizpovedi; in na izjemno razširjenost uradnega logotipa leta vere. Le-ta je nedavno prodrl celo na Kitajsko. Z letom vere je bila povezana tudi nedavna škofovska sinoda v Vatikanu. Po besedah nadškofa Fisichelle je bila ta za Cerkev osrednji trenutek za premišljevanje o novi evangelizaciji. To pa je nujno, saj četudi se vsi strinjajo o njeni pomembnosti, je še vedno potrebno veliko storiti na področju osebne prenove. Sinoda je pokazala, da se Cerkev tega zaveda.

Sveti oče je nedavno pristojnost za kateheze, ki so bile dotlej skrb Kongregacije za duhovščino, prenesel na Papeški svet za pospeševanje nove evangelizacije. To med drugim pomeni, da naj bi bile tudi kateheze vse bolj povezane z novo evangelizacijo, ki zahteva formacijo vernikov. V Cerkvi je namreč pogosto mogoče zaznati nepoznavanje temeljnih vsebin vere. Odločilno izhodišče za kateheze mora zato biti Katekizem katoliške Cerkve, nauk pa mora biti predstavljen v sistematični obliki in s primerno metodologijo. Kateheza, ki vse to upošteva, naj bi posledično vsebovala štiri stopnje: izpovedovanje in obhajanje vere, življenje le-te preko hoje za Kristusom in molitev. Kateheza za novo evangelizacijo torej predstavlja pomemben trenutek formacije vernikov in ne zgolj priprave na krščansko iniciacijo.

V nadaljevanju je nadškof Fisichella predstavil še nekaj izstopajočih dogodkov, ki so na uradnem programu leta vere. Prvi med njimi je bila kanonizacija 21. oktobra, ki je poudarila enega bistvenih ciljev leta vere, to je svetost. Februarja se bo v Angelskem gradu odprla umetniška razstava, posvečena Petrovi poti. Njen namen bo preko umetnosti okrepiti zavest o povezanosti romanja k apostolovemu grobu in vsebine krščanske vere. Zatem je Fisichella spomnil na nekaj srečanj, ki so v načrtu v prihodnjih mesecih. Med temi bo srečanje birmancev, ki bo pokazalo na veselje zaradi zavestne in osebne odločitve glede vere. Sledili bosta še srečanji različnih cerkvenih gibanj in semeniščnikov ter novincev. Poleg tega bo nekaj dni posvečenih ljudskim in marijanskim pobožnostim ter varstvu življenja. Na programu leta vere je tudi dan katehetov. Navsezadnje, oktobra, pa še dan za družine.

V času leta vere pa verniki lahko prejmemo tudi popolni odpustek, kot je spomnil Fisichella. Seveda pod običajnimi pogoji in sicer na štiri načine. Najprej, če se bodo v katerikoli cerkvi ali kraju udeležili vsaj treh pridig med ljudskimi misijoni ali treh predavanj o koncilskih odlokih oziroma členih Katekizma katoliške Cerkve. Drugič, če bodo poromali k papeški baziliki, katakombam, katedrali ali določenim svetiščem, tam sodelovali pri bogoslužju ali pa se vsaj za nekaj časa zbrali v osebni molitvi ter jo sklenili z Očenašem, veroizpovedjo in prošnjami k Mariji ter svetnikom. Tretji način je sodelovanje pri slovesnem evharističnem bogoslužju v dnevih, ki jih določi ordinarij nekega kraja. Še četrti način pa je preprosta obnovitev krstnih obljub kadarkoli na kraju prejema tega zakramenta. Leto vere torej zadeva vsakdanje življenje krščanske skupnosti, v katerem pa imajo določena znamenja močnejši pomen. Med temi pa sta, kot je sklenil nadškof Fisichella, veroizpoved in obhajanje zakramenta sprave.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...