Vatikansko sodišče vstopilo v novo sodno leto
Svet | 13.01.2013, 09:57
S slovesno sveto mašo, ki jo je v kapeli vatikanskega governatorata daroval državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone, je vatikansko sodišče v soboto vstopilo v novo sodno leto.
Kardinal je med pridigo izrazil željo, da bi zaposleni na vatikanskem sodišču v novem sodnem letu zoreli v zavedanju, da harmonija, pravičnost in mir niso v polnosti dosegljivi brez približevanja Bogu in sprejemanja njegove milosti ter vse povabil k zavestni odprtosti za presežno. "Dragi prijatelji,pri tej sveti maši skupaj prosimo Gospoda, da bi vsak lahko s ponižnostjo in v resnici izpolnjeval svojo službo na sodišču v prid skupnosti mestne države Vatikan."
Sicer pa je pred današnjim praznikom Jezusovega krsta spregovoril o Janezu Krstniku, ki je z realizmom vere priznal svojo vlogo in svoje omejitve v odnosu do Kristusa. Janez čuti, da se njegovo poslanstvo zaključuje in se zato postavi na stran, da bi Jezus lahko rastel. Jezus imenuje Janeza kot največjega med vsemi ljudmi, ki so kdaj koli živeli. Krstnik je velik v objektivnem smislu, kot predhodnik Mesije, in tudi v subjektivnem smislu, in sicer zaradi svoje ponižnosti, polne vere in ljubezni do Ženina, ki je naposled le prispel. Janezovo pričevanje v ospredje postavlja nalogo vsakega pridigarja: pripraviti srce tistega, ki posluša, da bo sprejelo Gospoda. To je tudi naloga vsakega vernika, da namreč pomaga drugim sprejemati Gospoda v srce, je dodal kardinal Bertone.
Izpostavil je še, da sta zvor in pričevanje Janeza Krstnika poziv vernikom, da postavijo na stran protagonizem, željo po samopojavljanju, ter tako manjšajo lastni jaz, da bi v njih in v drugih rasla ljubezen do Kristusa: on je namreč pot, resnica in življenje. »Ta drža zahteva ponižnost srca, ki pa je dar Boga, za katerega je treba brez prestanka prositi v molitvi,« je zatrdil kardinal Bertone in izpostavil pomen zaupne molitve k Očetu ter prav tako molitev za brate in sestre. "Vzajemna molitev povečuje vrednost izjemnega dejanja ljubezni," je še dodal.
Sveti maši je sledila tradicionalna slovestnost, med katero je odvetnik Pierfrancesco Grossi, t.i. promotor pravičnosti, prebral poročilo o delovanju sodišča v letu 2012. Med drugim je dejal, da je preteklo leto bilo še posebej zahtevno, predvsem zaradi dogodkov, povezanih z uhajanjem zaupnih vatikanskih dokumentov. Povedal je tudi, da v primerjavi s preteklostjo, ko se je vatikanska država zdela skoraj nepropustna, danes njene meje letno prestopi od 18 do 20 milijonov oseb.