Koalicijske stranke
Prvaki večine koalicijskih strank o prihodnosti sodelovanja še neodločeni
Slovenija | 11.01.2013, 07:32
V strankah so se po poročilu Komisije za preprečevanje korupcije, ki premieru in predsedniku SDS Janezu Janši ter ljubljanskemu županu in prvaku PS Zoranu Jankoviću očita kršenje protikorupcijske zakonodaje, nadaljevale razprave o prihodnosti koalicije. V DL odločitev napovedujejo po sobotnem kongresu, v SLS pa si bodo vzeli nekaj dni za premislek.
Predsedniki koalicijskih strank, ki so tudi člani vlade, so najprej o pogojih dela v teh dneh govorili neposredno po seji vlade, je na Twitterju sporočil Janša in zanikal, da bi šlo za kakšen krizni sestanek, kot so poročali nekateri mediji.
Premier naj bi sicer pričakoval, da bodo koalicijske partnerice odločitev o nadaljnjem sodelovanju v vladi in koaliciji sporočile do ponedeljka.
Predsednik SLS Radovan Žerjav je po sinočnji seji izvršilnega odbora stranke sicer dejal, da v tem hipu SLS še ne bo sprejela odločitve glede ostanka ali izstopa iz koalicije, saj si želijo vzeti nekaj dni za razmislek. S tem po njegovih besedah dajejo tudi čas največjima parlamentarnima strankama, da še enkrat razmislita, ali je njuno stališče, ki sta ga sprejeli v sredo, in je bilo za Žerjava šokantno, sprejemljivo. Že v sredo sta organa strank SDS in PS svojima predsednikoma namreč izrazila zaupanje.
Žerjav je med drugim v izjavi novinarjem dejal, da je naveličan tega, da mora vseskozi, praktično mesečno, nekoga metati iz politike, ker sam ne zna presoditi, kdaj je pravi čas za umik. Obenem je razočaran in se mu "zdi nekorektno", da SDS postavi svojo koalicijsko partnerico v položaj, ko bo ta odgovarjala za vse posledice v tej državi, ni pa kriva ničesar.
Razmere so v tem trenutku zelo zapletene, resne in težke, meni Žerjav. Če bi sam dobil takšno poročilo Komisije za preprečevanje korupcije, kot sta ga dobila Janša in Janković, bi v tistem trenutku odstopil kot predsednik vlade in predsednik stranke ter nemudoma poskrbel za to, da bi poiskal drugega kandidata za predsednika vlade iz svojih vrst, vrst svoje stranke, ali pa tudi kakšnega neodvisnega, je povedal. S tem bi po njegovem mnenju zagotovil politično stabilnost vodenja države v teh zapletenih časih, "ko imamo na ulicah ljudi, ki so nezadovoljni zaradi tako imenovanih skorumpiranih politikov".
Ob tem je poudaril, da ga vse, kar se dogaja, še posebej utrjuje v prepričanju, da je bila njegova odločitev, da na kongresu SLS 2. marca ne bo kandidiral za predsednika stranke, "hudičevo pravilna". "Želim pa si, da bomo vendarle vsi skupaj v teh prihodnjih dneh ljudem znali pokazati, da vsi skupaj nismo povampirjeni, skorumpirani politiki," je dodal.
Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec še čaka z odločitvijo o obstoju v koaliciji. Erjavec je v državnem zboru pojasnil, da še vedno vztraja na svojem stališču glede ugotovitev protikorupcijske komisije o premoženjskem stanju Janše in Jankovića. Če očitki Jankoviću in Janši držijo, morata po mnenju Erjavca oba odstopiti.
Pri odstopu obeh vztraja tudi predsednik DL Virant. Danes sicer o nadaljnjem sodelovanju v vladni koaliciji še ni govoril, dejal je le, da bodo vse odločitve padle v soboto na seji sveta stranke.
Nadaljnja usoda koalicije bo tako očitno jasna že v soboto. Virant je zatrdil, da je stranka DL trdna in enotna. Ena od ustanovnih članic DL, Marinka Kurilić, je sicer medije obvestila, da izstopa iz stranke. Gre za predstavnico civilne iniciative Tržnice ne damo in taščo finančnega ministra Janeza Šušteršiča, ki izhaja iz vrst DL.
Odločitev protikorupcijske komisije glede premoženja Janše in Jankovića je torej očitno zamajala koalicijo. V nadaljevanju je zato odprtih več možnosti, od predčasnih volitev do tehnične vlade, ki jo nekateri omenjajo.
Predsednica NSi Ljudmila Novak je včeraj o vsem skupaj molčala, vendar je že v sredo pojasnila, da predsednik vlade za zdaj uživa zaupanje NSi. Tehnična vlada se ji ne zdi realna možnost, pa tudi po mnenju predsednika DeSUS Karla Erjavca to ne bi bila najboljša rešitev. Erjavec je danes dejal, da DeSUS nima težav s predčasnimi volitvami.
Pravnik Rajko Pirnat in politolog Bojan Dobovšek sta v oddaji Pogledi Slovenije izpostavila, da bi morala premier in prvak SDS Janez Janša ter ljubljanski župan in predsednik PS Zoran Janković prevzeti politično odgovornost zaradi ugotovitev komisije za preprečevanje korupcije. Pirnat je celo dejal, da je treba čim prej priti do nove vlade.
Iz kabineta predsednika vlade so sicer sporočili, da je Janšo poklical predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in mu izrazil osebno podporo ob zadnjih političnih dogajanjih v Sloveniji. Na novico sta se kritično odzvala evropska poslanca Ivo Vajgl (ALDE/Zares) in Jelko Kacin (ALDE/LDS), ki se sprašujeta, ali je Van Rompuy seznanjen s poročilom KPK.