Kardinal Kurt Koch
Kardinal Koch: Vidna edinost Cerkve je Jezusova obljuba in ne iluzija
Svet | 12.12.2012, 09:54
Predsednik Papeškega sveta za pospeševanje edinosti med kristjani, kardinal Kurt Koch je med nedavno konferenco z naslovom Edinost: iluzija ali obljuba?, v Rimu dejal, da je vidna edinost Cerkve velika Jezusova obljuba in je zato ni mogoče videti kot iluzijo.
Po kardinalovih besedah postmoderna miselnost deluje tudi znotraj krščanstva. Prevladujejo na primer tokovi, naklonjeni pluralizmu, ki zagovarjajo stališče, da ne le obstaja mnogovrstnost religij, ampak obstaja tudi pluralnost božanskih razodetij in na ta način se Jezusa Kristusa lahko obravnava le kot enega od mnogih odrešenikov in oznanjevalcev razodetja na svetu. Nekateri trdijo, da je vsako iskanje edinosti, tudi in predvsem pri ekumenizmu, treba gledati s sumničavostjo. V najboljšem smislu se na edinost gleda kot na strpno priznanje raznovrstnosti in različnosti, s čimer se že predpostavlja, da je do sprave med raznolikostjo že prišlo. Ravno cilj samega dialoga predstavlja konflikt današnjega ekumenizma, trdi kardinal Koch.
Prepričan je, da se glavni problem nahaja v tem, da je cilj ekumenskega gibanja v zadnjih desetletjih počasi postal zamegljen. Nekatere cerkve in cerkvene skupnosti, ki so izšle iz reforme, so se postopoma začele oddaljevati od izvornega cilja vidne edinosti v skupni veri, zakramentih in cerkvenih službah ter se bolj približevati stališču o vzajemnem priznavanju različnih cerkvenih skupnosti kot cerkva in torej kot delov ene Cerkve Jezusa Kristusa. Na ta način vidna edinost Cerkve postane določena vsota različnih cerkvenih stvarnosti, kar je kardinal ponazoril s primerjavo več družin, ki živijo neodvisno svoje življenje v samostojnih hišah in se občasno vabijo na kosila. Za katoliško Cerkev pa je izvorni model ekumenske edinosti Trojica, je izpostavil kardinal Koch. Pravi cilj ekumenizma mora biti to, da mnoštvo med seboj ločenih cerkva zares postane ena Cerkev.
Vir: Radio Vatikan