Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Dr. Lovro Šturm (foto: ARO)
Dr. Lovro Šturm

Po ocenah Zbora za republiko leto 2013 priložnost za razmislek in optimizem

Slovenija | 30.12.2012, 09:56

Na leto 2012 smo lahko upravičeno ponosni, novo leto pa je priložnost za razmislek in veliko mero optimizma, je na novinarski konferenci Zbora za republiko poudaril publicist Boštjan M. Turk. Z njim so se večinoma strinjali tudi njegovi sogovorniki, ki so poudarili predvsem pomen protestov in povezavo s trenutnimi razmerami v državi.

Kot je povedal Turk, "smo letos preigrali vse pasti, ki nam jih je zgodovina še leto nazaj nudila, in na nek način ubranili domovino". Predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm je dodal, da sicer res ne moremo biti zadovoljni s sedanjim stanjem, smo pa lahko zadovoljni, da smo "na zanesljivi poti, ki nas lahko potegne naprej".

Generalni konzul v Trstu Dimitrij Rupel pa meni, da lahko v prihodnost gledamo "relativno vedro", čeprav je vsakomur jasno, da ne bo preprosto. O protestih, v znamenju katerih je Slovenija že okoli mesec dni, je dejal, da so ti pristni, saj so ljudje z njimi izražali svoje skrbi, a je pomembno tudi tako imenovano osmišljevanje teh protestov.

V nadaljevanju so jih namreč po besedah Rupla podprle nekatere javne osebnosti, organizacije in društva. "Te osmislitve so tudi na nek način usmerjene," je povedal. Dodal je, da so opozorila s protestov koristna, a so nekaj drugega izjave in nastopi "razlagalcev, ki se bolj kot s problemi ukvarjajo s preračunavanjem" in poskušajo ustvarjati "bolj ali manj všečna, preprosta, a vendarle protislovna sporočila". Ta imajo po njegovih ocenah skupno točko razveljavljanja enot osamosvojitve in "vračanje predosamosvojitvenih anarhičnih, anahronističnih enot, ki so bile značilne za komunistično Jugoslavijo".

Po ocenah akademika Janka Kosa je poleg finančne in gospodarske krize treba biti pozoren tudi na "domače, slovenske vzvode", ki so povzročili nelagodje v državi in za katere je treba poiskati rešitve. Ob tem je izpostavil krizo strank, iz katere izvira politična nestabilnost, socialno in tudi moralno krizo.

Šturm je med drugim še opozoril, da bo v prihodnjem letu treba posebno pozornost nameniti področju učinkovitega delovanja pravosodja, dotaknil pa se je tudi dogodka v noči s torka na sredo, ko so neznanci na hišo predsednika ustavnega sodišča Ernesta Petriča narisali črne pesti.

Ta izraz nasilja je Šturm "najostreje" obsodil in pojasnil, da je treba najostreje zavrniti tudi obrekovanja in "pritlehno insinuacijo" Petriču, da je v svojem nedavnem nastopu na oddaji Odmevi Televizije Slovenija z rumeno kravato izkazoval svojo strankarsko pripadnost. Gre namreč za svečano kravato, ki je eden izmed simbolov slovenskega predsedovanja EU iz leta 2008, je dejal Šturm.

Slovenija, Politika
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«