Premier Janez Janša
Janša: Dogovor o enotnem bančnem nadzoru je za slovenske banke dobra novica
Slovenija | 14.12.2012, 09:52
V Bruslju poteka zasedanje Evropskega sveta, na katerem bodo voditelji držav članic Evropske unije razpravljali o prihodnosti ekonomske in monetarne unije ter o časovnem načrtu za razpravo o dodatnih elementih njene krepitve.
Predsednik vlade Janez Janša je ob prihodu na zasedanje poudaril, da je doseženi dogovor o zakonodajnem okviru za enotni bančni nadzor v območju evra v razmerah, v kakršnih so slovenske banke, "dobra novica" a hkrati opozoril, da bo še nekaj časa trajalo, preden bo nadzor operativen. Do takrat pa mora Slovenija "sama narediti svojo domačo nalogo". Premier je ob tem izrazil upanje, da bo odločitev glede deblokade zakona o stabilnosti bančnega sistema sprejeta čim prej, kar nam bo omogočilo, da bomo lahko šli naprej. Če tega ne bo, potem je lahko čas, ki bo pretekel do operativnosti evropskega nadzora, za Slovenijo "usoden", je še poudaril predsednik vlade.
Na današnjem pogovoru s podpredsednikom Evropske komisije in komisarjem za denarne in gospodarske zadeve Ollijem Rehnom bo predsednik vlade komisarja seznanil s trenutnimi razmerami v Sloveniji. Kot je izpostavil premier Janša, se je "prvič v zgodovini kakšne parlamentarne demokracije zgodilo, da nekdo blokira sprejem proračuna z referendumom," in glede tega so potrebna nekatera pojasnila.
Janša o LB: Če informacije o dogovoru ni z obeh strani, potem dogovora očitno ni
Premier Janez Janša je v Bruslju komentiral navedbe, ki prihajajo iz Hrvaške, da naj bi bil dogovor o rešitvi vprašanja Ljubljanske banke že dosežen. "Da se doseže dogovor, sta potrebna dva. Če takšne informacije ni z obeh strani, potem dogovora očitno ni," je poudaril.
Premier ni želel govoriti o tem, ali bo in za koliko časa bo Slovenija podaljšala mandat slovenskemu strokovnjaku za vprašanje LB Francetu Arharju. "Tega predloga še ni, zato ga težko komentiram," je dejal. Predsednik največje hrvaške opozicijske stranke HDZ Tomislav Karamarko je danes ob robu vrha Evropske ljudske stranke (EPP), ki tradicionalno poteka pred vrhom EU, nakazal možnost, da bosta z Janšo v Bruslju govorila o LB.
Janša je v odzivu na te navedbe povedal, da je predsednika hrvaške opozicije danes srečal ob robu vrha EPP, vendar ni bilo časa z pogovor.
Vprašanje LB je danes ob prihodu na vrh EU v odzivu na vprašanja hrvaških novinarjev komentiral tudi hrvaški premier Zoran Milanović. "Jasno je, da se moramo v interesu države držati svojih mednarodnih zavez, tudi iz paketa sukcesije. Tega se držimo. To je vse, kar lahko rečem," je odgovoril na vprašanje, kako komentira dejstvo, da je EU v širitvenih sklepih na pobudo Slovenije Hrvaško spomnila na izvajanje zavezujočih mednarodnih sporazumov ter jo spodbudila, naj še naprej rešuje vsa odprta dvostranska in regionalna vprašanja, vključno z vprašanji nasledstva, ter kako lahko to vpliva na ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe. "Hrvaška igra pošteno, transparentno in pričakujemo, da se tudi drugi tako obnašajo. Bili smo strpni in strpni bomo do konca," je sklenil Milanović.